Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Manisa Spil Dağı Milli Parkı'nda kar kalınlığının yer yer 1 metreye yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi - Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Bayrak: "Kar kalındığı son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Meteorolojik verilere göre etkisini sürdürecek olan yağışta kar kalınlığı rekora gidecek"

MANİSA (AA) - Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Manisa Spil Dağı Milli Parkı'nda kar kalınlığının yer yer 1 metre seviyesine yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada 1 haftadır aralıklarla devam eden ve dünden bu yana etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Spil Dağı'nda kar kalınlığının genelde 80 santimetreye, yer yer ise 1 metreye ulaşarak son yılların en yüksek seviyesine geldiğini bildirdi.

Dağda tipi şeklinde kar yağışının devam ettiğini, yağışın yarın da sürmesinin beklendiğini ifade eden Bayrak, "Kar kalındığı son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Meteorolojik verilere göre etkisini sürdürecek olan yağışta kar kalınlığı rekora gidecek" ifadesini kullandı.

Bayrak kardan yollarının kapanmaması için çalışmaların sürdüğünü, yağış yoğunluğuna göre bazı yollarda kapanmaların yaşandığını bildirdi. 

Spil Dağı'nın kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplanarak güzel bir görüntü oluşturduğunu ifade eden Rahmi Bayrak, Manisa ve İzmir 'den kar keyfini yaşamak isteyenlerin dağa geldiğini bildirdi. Ziyaretçileri yoldaki kar ve buzlanma konusunda uyaran Bayrak "Dağa gelecek olanların yol durumu konusunda son bilgileri almadan hareket etmemesi, zincir takmadan yola çıkmaması ve yoldaki işaret ve işaretçilere uyulması çok önemli" uyarısında bulundu. 

- Yemleme çalışması aralıksız devam ediyor

Spil Dağı Milli Parkı'nda yaban hayatın korunmasına yönelik önlemler çerçevesinde yoğun kar yağışı sonrası doğada yaşayan hayvanların beslenmesi için yemleme çalışmalarına önem verdiklerini bildiren Rahmi Bayrak, "Kar yağışıyla oluşan beyaz örtü yaban hayvanlarının besin bulmasını engelliyor. Milli parkımızda 700 civarındaki Yılkı atları, kuşlar ve diğer tüm canlıların beslenmesine yönelik yemleme çalışmaları yapıyoruz. Son bir haftada doğaya 2 ton yem bırakıldı. Kar yağışı devam ettiği sürece ekiplerimiz bu çalışmalara devam edecek" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Beyaz

  ,

  milli parklar

  ,

  doğa

  ,

  kar

  ,

  koruma

  ,

  manisa