20 Mayıs Dünya Metroloji günü

20 Mayıs Dünya Metroloji günü
20 Mayıs Dünya Metroloji günü
- 20 Mayıs Dünya Metroloji (Ölçüm Bilimi) Günü, Bilin Sanayi ve Teknoloji Mardin İl Müdürlüğü'nün düzenlediği etkinliklerle kutlandı.

MARDİN (AA) - 20 Mayıs Dünya Metroloji (Ölçüm Bilimi) Günü, Bilin Sanayi ve Teknoloji Mardin İl Müdürlüğü'nün düzenlediği etkinliklerle kutlandı.

Mardin Karayolları Parkı'nda, 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü dolayısıyla birçok kurumun katılımıyla ölçüm aletleri sergisi açıldı.

Serginin açılışında konuşan Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, metrolojinin ülkenin ve toplumun kalkınması ve refahı için çok önemli olduğunu belirtti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Mardin İl Müdürü Yusuf Çermik ise, Dünya Metroloji Gününün her yıl 20 Mayıs'ta kutlandığını hatırlatarak Türkiye 'de şuna kadar sadece Kocaeli'de çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

Bakanlık ve il müdürlüğü olarak bunu halka yaymaya karar verdiklerini ve bu yıl 4 ilde Dünya Metroloji gününün kutlandığını hatırlatan Çermik, Mardin'de 3 ayaklı bir organizasyon düzenlediklerini kaydetti.

Çermik, "Birinci aşamada, ortaokul ve lise öğrencileri arasında ödüllü resim ve fotoğraf yarışması düzenledik. Karayolları Parkı'nda şu an devam eden ölçü sergisi açtık. Son olarak da yarışmalarda dereceye girenlerin ödülleri verilecek. Konu ile ilgili bilgilendirme konferansımız olacak. Amacımız insanlarımızın bu bilimi de tanımasıdır. Gelecek yıllarda da bu etkinliklerimizi artırarak devam ettirecek. Herkese hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Yapılan kısa konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.

Stantları ziyaret eden vatandaşa ölçümlerle ilgili bilgi verildi.

Açılışa, Metroloji ve Standardizosyon Daire Başkanı Bekir Özgüven, Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Bilim Sanayi ve Teknoloji Mardin İl Müdürü Yusuf Çermik, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, vatandaşlar katıldı.