5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
- MTDF Başkanı Mehmet Şerif Öter, "Bir toplumun uygarlık seviyesi, kadına verdiği değer, ona verdiği konum, hak ve sorumluluklarla ancak mümkün olabilir"

MARDİN (AA) - Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, bir toplumun uygarlık seviyesinin, kadına verdiği değer, konum, hak ve sorumluluklarla ancak mümkün olabileceğini söyledi.

Öter, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadınların gününü kutladı.

Öter, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bir toplumun uygarlık seviyesi kadına verdiği değer, ona verdiği konum, hak ve sorumluluklarla ancak mümkün olabilir. Toplumumuzda kadının asli görevi olan analık sorumluluğunu da her zaman taviz vermeden fedakarca, cefakarca yerine getirmektedir. Modernleşmeyle birlikte ne yazık ki kadına yönelik şiddetin arttığını görüyoruz. Şiddetin artmasının en önemli sebeplerin başında devletin yeterince tedbir almaması ve cezaların caydırıcı olmayışıdır."

Kadınlara şiddet uygulayan erkeklere seslenen Öter, "Kadını dövmek, şiddet uygulamak erkeklik değildir. İnsanlığın anası olan kadın, dünyadaki her şey onun eseridir. Kadın, aynı zamanda İnsanlık mektebinin ilk hocası sayılır. Kadın olmasaydı dünyada hayatın neşesi olmazdı" dedi.