AK Parti Mardin Milletvekili adayı Miroğlu:

AK Parti Mardin Milletvekili adayı Miroğlu:
AK Parti Mardin Milletvekili adayı Miroğlu:
- AK Parti Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu, "Politikada benim olmamı sağlayan tek şey var, bu ülkeye barışın gelmesidir" dedi.

MARDİN (AA) - AK Parti Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu, "Politikada benim olmamı sağlayan tek şey var, bu ülkeye barışın gelmesidir" dedi.

Seçim kampanyası kapsamında Midyat'a gelen Miroğlu, ilçe merkezindeki ziyaretlerinin ardından, doğduğu mahalle olan Gelinkaya'ya gelişinde coşkuyla karşılandı.

Burada vatandaşın dertlerini dinleyen ve istişarelerde bulunan Miroğlu, yaptığı açıklamada, AK Parti'den aday olmasının en büyük nedenlerinden birinin de Türk, Kürt siyasi ilişkilerinin normalleşmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Miroğlu, Çözüm süreciyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ben artık İstanbul 'da 4 köprü, kanal İstanbul, bunlar için politika yapan bir insan değilim. Bölgedeki acıları kendime payıma düşen yaşamış bir insan olarak, Politikada benim olmamı sağlayan tek şey var, bu ülkeye barışın gelmesidir. Türklerin ve Kürtlerin siyasi ilişkilerinin normalleşmesi, demokratik bir zemine yayılması, siyasetteki, amacım bu noktada."

Politikada, Çözüm Süreci için çalışma göstereceğini ifade eden Miroğlu, bölgede çok trajediler ve acılar yaşandığını, 2003-2004 yılına kadar kimsenin Dargeçit'e (Kerboran) ta AK Parti iktidara gelene kadar kimsenin giremediğini kaydetti.

Şimdi farklı bir süreç yaşanmaya başlandığını ve acıların tekrarlandığını  dile getiren Miroğlu, şöyle konuştu:

"Dün Kerboranlı (Dargeçit) bir vatandaşımız geldi dedi ki, '6-7 Ekim olaylarında 16 yaşında bir oğlum öldürüldü. Ben bununla ilgili delilleri savcılığa sundum, ama hala bir sonuç alamadım.' Yani acılar bir biçimde yine devam ediyor. Bölgede geçmiş ile yüzleşme meselesi. Dolayısı ile benim en önemli ilgi alanlarımdan birisi tarih ve toplumsal hafıza olacak. Bunu tabii ki mümkünse mecliste komisyonları kurucağız. Bu bölgede olup bitenlere bir göz atacağız. Ben korocuların yaşadığı trajediyi hiçbir zaman unutmuyorum. Onlarında çok sayıda hem suça meylettiklerini, hem de çok yoğun bir biçimde ötekileştirildiklerini, çok büyük mağduriyetler yaşadıklarını biliyorum. Dün bunu Kerboran da söylemek kolay bir şey değildi. Ama bunu söyledim, 'helalleşmekten başka çaremiz yoktur' dedim. Buna inanıyorum gerçekten. Biz artık kısasa kısas, intikamcı duygularla hareket edemeyiz. Bizim yüzleşmemiz kendimize özgü bir yüzleşme olacak."

AK Parti Mardin Milletvekili adayı Miroğlu, milletvekili seçilmesi halinde bölgede hala devam eden acıya ve yasa bir nebzede olsa olumlu katkıda bulunacak çalışmalar yapmak olduğunu belirtti.

Miroğlu'na AK Parti Midyat ilçe Başkanı Melih Güneştan ve partililer eşlik etti.