Atatürk'ün Mardin'e gelişinin 99. yıl dönümü

Atatürk'ün Mardin'e gelişinin 99. yıl dönümü
Atatürk'ün Mardin'e gelişinin 99. yıl dönümü
MARDİN (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Mardin'e gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı.Hükümet konağı önündeki törende Vali Ömer Faruk Koçak,...

MARDİN (AA) - Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün Mardin'e gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı.

Hükümet konağı önündeki törende Vali Ömer Faruk Koçak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban ve Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Metin Kaya, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunduğu törende konuşan Mardin Anadolu Lisesinde öğretmen Halil Güven, Atatürk'ün sürekli sevgi ile yad ettiği Mardin'e ilk kez 13 Mart 1916'da geldiğini ifade etti.

"Diyarbakır'dan ayrılarak Mardin'e gelen Atatürk'ü, günlerdir heyecanla bekleyen bir halk karşılamıştır" diyen Güven, şunları dile getirdi:

"Kalabalığı gören Atatürk bu milletin ne denli güzel şeylere layık olduğunu bir kez daha görmüştür. Halk, Atatürk'ün kaldığı askeri mahfelin etrafını koruyarak Ata'yı korumak için sabaha kadar tetikte beklemiştir. O gece bir telgrafla Atatürk'ün albaylıktan generalliğe terfi ettiği öğrenildi. Mardinliler bir gün önce karşıladıkları 35 yaşındaki subayı ertesi gün pırıl pırıl apoletleriyle Mustafa Kemal Paşa olarak selamladı." 

Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okuması, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürülüğünce düzenlenen kros yarışmasında dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyle devam eden tören, Mardin Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisiyle son buldu.

Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.