Ayhan ailesi, sağlığına kavuşmaya başladı

Ayhan ailesi, sağlığına kavuşmaya başladı
Ayhan ailesi, sağlığına kavuşmaya başladı
- Bir çocuklarının ölümüne sebep olan civa zehirlenmesiyle mücadele eden Ayhan ailesi, Ankara'da tedavi gördükten sonra mutlu bir şekilde evine döndü.

MARDİN (AA) - Erken teşhis konulamadığı için bir çocuklarının ölümüne neden olan civa zehirlenmesiyle mücadele eden Ayhan ailesi, Ankara 'da tedavi gördükten sonra mutlu bir şekilde evine döndü.

Derik'e bağlı Harmanlı Mahallesi'nde yaşayan Ayhan ailesi, civa zehirlenmesi teşhesiyle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde 21 bir gün süren tedaviden sonra sağlıklı bir biçimde evine dönerek çifte bayram yaşadı.

Basın mensuplarına açıklama yapan baba Süleyman Ayhan, Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkikler, alınan kan örneklerinin Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne gönderildiğini ve kendilerine civa zehirlenmesi teşhisinin konulduğunu belirtti.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi Fethullah Kaya'nın girişimiyle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde 21 gün süren tedavi süreci yaşadıklarını dile getiren Ayhan, "Çok şükür çok mutluyum. Ailemi sağ ve selametle getirdim şu an ağlamak istiyorum sevinçten. Eğer bu şahıslar olmasaydı 15 günde bir kayıp verecektim, 20 günde bir verecektim. Çok şükür çok mutluyum. Herkesten Allah razı olsun. Emeği geçen basın mensupları doktorlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Benim ailemin ve çocuklarımın hayatını kendisi kurtarmışlar. Hepsi iyileşti" diye konuştu.

Bayramdan sonra Ankara'ya tekrar bir tahlil göndereceğini ve 15 günde bir kontrol yapacaklarını ifade eden Ayhan, şöyle konuştu:

"Şu an eski ağrılarımız da yok. Çok mutluyum. Allah, bu hastalığı kimseye göstermesin. Şu an çifte bayram yaşıyoruz. Bir Kurban Bayramı, bir de çocuklarımın hayata dönmesidir. Tahlillerde civalar 200'den fazlaydı 260 civarı ağrım olmamasına rağmen civa bende daha fazla çıktı. Orada Doktor Ömer beye teşekkür ederim kendisi ben istememe rağmen yine yatışımı yaptı yaptık benimki daha fazla çıktı şu an hepsi 20'nin altına düşmüş yani normale dönmüş. Tedaviyi orada bitirdik geldik. Çok teşekkür ediyorum."

Anne Pitto Ayhan ise, "Çocuklarım iyileşti. Eğer doktorlar ve gazeteciler olmasaydı belki ölecektik. Allah'a şükür evimize geldik iyileştik. Çok mutluyuz" dedi.

Ayhan ailesinin 9 bireyinden 7'sinde, yaklaşık 3 ay önce belden aşağı kısımlarında yüksek ateş ve yanma şikayeti üzerine Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucunda civa zehirlenmesi teşhisi konulmuştu.

Ayhan ailesi, civa zehirlenmesi sebebiyle 15 yaşındaki kızları Gamze'yi kaybetmişti.