Başbakan Yardımcısı Arınç Mardin'de (2)

Başbakan Yardımcısı Arınç Mardin'de (2)
Başbakan Yardımcısı Arınç Mardin'de (2)
- Arınç: - "Madem ki koalisyon hükümeti kuracak noktada hepiniz eşit imkanlara sahipsiniz, akılla, rasyonel düşünceyle Türkiye'nin gerçeklerine uygun bir müşterekte buluşmamız lazım. Bu olgunluğu göstereceklerini düşünüyorum" - "Şahsi düşmanlıklar, kin ve nefret belli odaklar üzerinde oy toplama telaşı seçimde kaldı. Artık şimdi aklın, idrakın ve vicdanın zamanıdır" -"Türkiye'nin güvenliğini temin etmek üzere eski kararlara ilaveten yeni kararlar alması gerekebilir"

MARDİN (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Madem ki koalisyon hükümeti kuracak noktada hepiniz eşit imkanlara sahipsiniz, akılla, rasyonel düşünceyle Türkiye 'nin gerçeklerine uygun bir müşterekte buluşmamız lazım. Bu olgunluğu göstereceklerini düşünüyorum" dedi.

Arınç, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 13-14 yıldır koalisyon olmadığını, geçmişte kurulan koalisyonların ise başarısız olduğunu belirterek, seçim öncesi yaptığı konuşmalarda da tek parti hükümetinin önemini vurguladığını söyledi.

Diğer partilerin seçim öncesi tek başına iktidarı hedeflemediğini, sadece AK Parti 'nin iktidarının yıkılmasının amaçladığına değinen Arınç, "Tek başımıza iktidardan uzak kaldık ama sadece 20 milletvekili eksiğimizle. Şu anda CHP 'nin 2, diğer partilerin ise 3 katı kadar milletvekilimiz var. Gördüğünüz gibi demokratik kurallar içerisinde de TBMM Başkanlığı en yüksek milletvekiline sahip AK Parti'den seçildi" ifadesini kullandı.

- "Bütün partiler, hükümet kurabilmek gerçeğiyle karşı karşıya"

Halk seçimde koalisyon kurulması yönünde irade gösterdiğini, buna uygun hareket etmenin vazifeleri olduğunu bildiren Arınç, şöyle devam etti:

"Başımızın üstüne... Halk böyle demişse buna uygun hareket etmek bizim vazifemiz. Seçim meydanlarında söyledikleri, bağırıp çağırdıkları konularda artık gerçeğe dönüşmüş halini, herhalde bir protokol tanzim edildiğinde hep beraber göreceğiz. Çünkü seçim meydanlarında herkes her şeyi söyledi, bir çok vaatlerde bulunuldu. Ama şimdi bütün partiler, Türkiye'yi yönetmek, hükümet kurabilmek gerçeğiyle karşı karşıya.''

- "Taç giyen baş akıllanır"

Arınç, hükümet kurabilmenin seçim meydanlarında verilen boş vaatlerle oluşmadığına dikkati çekti.

"Taç giyen baş akıllanır" ata sözünü hatırlatan Arınç, "Madem ki koalisyon hükümeti kuracak noktada hepiniz eşit imkanlara sahipsiniz, akılla, rasyonel düşünceyle Türkiye'nin gerçeklerine uygun bir müşterekte buluşmamız lazım. Bu olgunluğu göstereceklerini düşünüyorum. Şahsi düşmanlıklar, kin ve nefret belli odaklar üzerinde oy toplama telaşı seçimde kaldı. Artık şimdi aklın, idrakin ve vicdanın zamanıdır" dedi.

- "Mutlaka güçlü bir hükümetin karar vermesi gerekir"

"Sanıyorum ki Sayın Başbakanımız temel parametrelerini tespit etti, hükümet kurma çalışmalarına da önümüzdeki hafta başlayacak. Dileriz ki uzun sürmesin, Türkiye hükümetsiz kalmasın" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"Neden? Çünkü Yunanistan'ın haline bakınız. Ekonomimiz hamdolsun dünyaya örnek gösterilecek kadar iyidir. Ama ekonomide mutlaka acil radikal kararlar alınması icap edebilir. Bunu müstafi bir hükümetin yapması mümkün değildir, mutlaka güçlü bir hükümetin karar vermesi gerekir."

- "İlaveten yeni kararlar alması gerekebilir"

Arınç, Suriye ve Irak başta olmak üzere çevrede gelişen olaylara da değinerek, Türkiye'nin güvenliğini temin etmek üzere eski kararlara ilaveten yeni kararlar alması gerekebileceğini ifade etti. Arınç, "Bu hem parlamentonun hem de hükümetin görevi olmalıdır. Bütün bunları düşünerek, 'sırtımı döndüm, oynamıyorum, küstüm, beğenmedim' sözlerinin zamanı geçti. Şimdi AK Parti ile bir hükümet mümkün ama kendileri açısından üçünü toplasanız ancak bir hükümet kurulabiliyor. Üçünün kurup kuramayacağını da bu vesileyle görmüş olacağız" diye konuştu.

- "AK Parti bu sahiplenmeyi yapacaktır"

Anlattığı kıssa ile "anne hassasiyetine" vurgu yapan Arınç, "AK Parti anne hassasiyetiyle çalışma yürütüyor.  Siyasi düşünceleri, seçim telaşı ve oy düşer mi, artar mı? diye düşünmeden Türkiye'yi sahiplenmemiz lazım. AK Parti, bu sahiplenmeyi yapacaktır" diye konuştu.

(Son)