Bedensel engelli oğlunu kucağında taşıyor

Bedensel engelli oğlunu kucağında taşıyor
Bedensel engelli oğlunu kucağında taşıyor
- Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Dilek Akgöl, doğuştan bedensel engelli oğlu Sinan Akgül'ü 16 yıldır kucağında taşıyor - Anne Akgöl: "Çocuğuma bakmakla yükümlüyüm. Tekerlekli sandalyesi olmadığından oğlumu kucağımda taşıyorum"

MARDİN (AA)  - Kızıltepe'de yaşayan Dilek Akgöl, doğuştan bedensel engelli oğlu Sinan Akgül'ü tekerlekli sandalyesi olmadığı için 16 yıldır kucağında taşıyor.

Yeni Mahallede ikamet eden 5 çocuk annesi Akgöl (37), tüm gününün bedensel engelli oğlunun bakımıyla geçtiğini söyledi.

Oğlunun kollarını ve bacakları gelişmediği için kullanamadığını, bu nedenle de ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade eden Akgöl, "Oğlumun yemek yemesi, banyosu, gezmesi her şeyi bana ait. Oğlumun yanından bir an bile ayrılamıyorum. Çocuğuma bakmakla yükümlüyüm. Tekerlekli sandalyesi olmadığından 16 yaşındaki oğlumu hala kucağımda taşıyorum" diye konuştu.

- Akülü sandalye talebi 

Oğlunun epilepsi hastası da olduğunu dile getiren Akgöl, engelli annesi olmanın sabır gerektirdiğini kaydetti.

Akgöl, en büyük dileğinin çocuklarını okutmak olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Eşim asgari ücretle çalışıyor. 400 lira kira ödüyoruz. Oğlumun engelli olması nedeniyle 3 ayda bir 850 lira engelli maaşı ve ayda bir 750 lira evde bakım hizmeti ücreti alıyoruz. Ancak yine de zor geçindiğimiz için Kızıltepe Kaymakamlığı'ndan aldığım mikrokredi ile örgü yaparak hazırladığım ürünleri satıp aile bütçemize katkı sunmaya çalışıyorum. Yetkililerden destek bekliyorum."

Akgöl, oğlunun akülü sandalyesinin olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Annesini öperek Anneler Günü'nü kutlayan Sinan Akgöl de kendisine büyük fedakarlıklarla bakan annesini çok sevdiğini söyledi.

Kızıltepe Kaymakamlığı Mikrokredi Şube Müdürü Canan Özçelik ise ilçede engel tanımayan kadınlar için mücadele ettiklerini belirtti.

"Örnek bir kadın olan Dilek Akgöl, doğuştan engelli bakıma ihtiyacı olan bir çocuğu olmasına rağmen engel tanımayarak şubemizden bin lira kredi aldı. Kendisine engelsiz bir hayat ve engelsiz bir girişimcilik diliyoruz" ifadelerini kullanan Özçelik, Akgöl'ün Anneler Günü'nü kutladıklarını sözlerine ekledi.