Bediüzaman, vefatının 55. yılında anıldı

Bediüzaman, vefatının 55. yılında anıldı
Bediüzaman, vefatının 55. yılında anıldı
MARDİN (AA) - Bediüzzaman Said-i Nursi'nin vefatının 55. yıl dönümü nedeniyle Nusaybin'de konferans düzenlendi.Mezopotamya Sanat, Selman-i Pak ve...

MARDİN (AA) - Bediüzzaman Said-i Nursi'nin vefatının 55. yıl dönümü nedeniyle Nusaybin'de konferans düzenlendi.

Mezopotamya Sanat, Selman-i Pak ve Nübihar Dernekleri tarafından organize edilen konferans Mitanni Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Araştırmacı - Yazar Abdullah Şahin'in konuşmacı olarak katıldığı konferansta, Bediüzzaman'ın doğumu, ailesi, eğitimi ve hayatı hakkında bilgi verildi.

Konuşmasında, Mart ayının Kürtlerin tarihinde çok önemli olduğunu ifade eden Şahin, "Molla Mustafa Barzani, Bediüzzaman ve Kadı Muhammed bu ayda hakka yürüdü. Yine katliamı bu ayda yapılmıştır" dedi.

Türkiye 'nin bugün konuştuğu anadil eğitimi gibi konuları Bediüzzaman'ın daha 1900'lü yıllarda dile getirdiğini ve o gün bu yapılsaudı bugün yaşanan hiç bir hadisenin yaşanmayacağını ifade eden Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üstad, son yıllarında 'beni vatanımın sevgisi sardı' derdi. Türkiye'nin bugün tartıştı anadil isteğini Bediüzzaman 1900'lü yıllarda Arapça, Türkçe ve Kürtçe eğitim verecek Medresetüzzehra adıyla dile getirmişti. Bu isteği üzerine hapislere atıldı, deli diye tımarhanelerde yatırıldı."

Konferansın sonunda Şahin, Bediüzzaman'la ilgili dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı.