Belediye işçilerinin oturma eylemi

Belediye işçilerinin oturma eylemi
Belediye işçilerinin oturma eylemi
- Mardin'de Artuklu Belediyesi'nin işten çıkarılmaları yönünde karar aldığını öne sürerek dünden bu yana oturma eylemi yapan işçiler, anlaşma sonucu eyleme son verdi

MARDİN (AA) - Artuklu Belediyesince işten çıkarılmaları yönünde karar alındığını iddia ederek dünden bu yana oturma eylemi yapan işçiler, belediye ile anlaşmaya varılınca eyleme son verdi.

Artuklu Belediyesine bağlı Yalım Belde Belediyesinde çalışan 27 işçi, HDP'li Belediye Başkanı Emin Irmak'ın kendilerini işten çıkaracağını öne sürerek dün Mardin  Büyükşehir Belediyesi önünde aileleriyle başlattıkları oturma eylemi sürerken işçilerden Hasan Elmas işini kaybedeceği endişesi gerekçesiyle sinir krizi geçirdi.

Elmas, arkadaşları tarafından sakinleştirilmeye çalışılırken, eyleme destek veren bazı işçilerin aileleri belediyeye girmek istedi.

Taleplerini kabul eden Belediye Başkanı Irmak, işçilerle belediye binasında bir süre görüştü. Görüşmenin ardından işçiler adına açıklama yapan Medeni Başçı, 2 gündür sürdürdükleri eylemle bir sonuca vardıklarını söyledi. Başçı, Belediye Başkanı Irmak ile yaptıkları görüşmede vardıkları anlaşma gereği eski haklar ve eski maaşla çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Eyleme katılan işçilerden Salman Çakar, aynı haklarla 6 ay görevlerini sürdüreceklerini anlatarak, hak kaybı olmaması için 6 ay içerisinde belediyenin ve bağlı oldukları sendikanın kendileri için bir çalışma yürüteceğini belirtti.

Daha sonra işçiler ve aileleri belediye binası önünden ayrıldı.

Bu arada Belediye Başkanı Irmak da işçilerle anlaşmaya vardıklarını ve işçilerin yarından itibaren işlerine geri dönebileceklerini söyledi.