"Bölgesel ve Küresel Barış İçin İman ve Hürriyet" sempozyumu

"Bölgesel ve Küresel Barış İçin İman ve Hürriyet" sempozyumu
"Bölgesel ve Küresel Barış İçin İman ve Hürriyet" sempozyumu
- Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı ile Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyum başladı

MARDİN (AA) - Mardin'de, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı ile Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen "Bölgesel ve Küresel Barış İçin İman ve Hürriyet" sempozyum başladı.

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, gerçek hürriyetin kötülüklerden arınma olduğunu ve kötülüğün olmadığı yerde barışın bulunduğunu söyledi.

Asabiyetin kötülüğe götüreceğini ve kötülüğün de barışı bozan, anarşiye sebep olan en önemli unsur olduğunu dile getiren Koçak, "Başkalarından kötülük görmeyeceğine inandığı zaman insanlar, barış içinde yaşarlar. İslam, onun içindir ki barış dinidir. Gerçek kamil insan olmak, gerçek anlamda hür olmaktır" dedi.

- "İnşallah bu güzel çalışmalar, bizi en güzel hürriyete kavuşturur"

Bediüzzaman Said-i Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı da insanların oturup, hakikaten insan olmak için ve hürriyet denen nimetin ne olduğunu anlamak için müzakere etmeleri halinde hiç şiddet yaşanmayacağını belirtti.

Eskiye nazaran hürriyetlerinin arttığını ifade eden Fırıncı, şöyle devam etti:

"Biraz hürriyetimiz var bugün . Bu çalışmalar, o aradığımız hürriyeti vereceği kanaatini bende oluşturdu. Yüreğime su serpti. Ama maalesef bunun yerine hiç akla gelmedik, gelmesi bile mümkün olmayan, hususen asırlarca İslam'ın, Kuran'ın yaşandığı bu topraklarda yalnış hareketlerle bu güzel hürriyeti, nazenin hürriyeti inşallah helak etmiyoruz. İnşallah bu güzel çalışmalar, bizi en güzel hürriyete kavuşturur."

- "Akil insanların başına manen onun getirilmesi gerekir"

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Çetindağ da Bediüzzaman Said-i Nursi'nin felaket ve helaket asrında geldiğini kaydetti.

Çetindağ, "Yaşadığı dönem, bu milletin ve bu toplumun yaşadığı ikinci büyük zamanıydı. Birincisinde Hz. Mevlana vardı. İkincisinde Bediüzzaman vardır" dedi.

Bediüzzaman'ın, Osmanlı aydınları tarafından anlaşılmadığını ve tımarhaneye kadar gönderildiğini ifade eden Çetindağ, Nursi'nin daha sonra hapse mahkum edildiğini anlattı.

Çetindağ, Bediüzzaman'ın hakkıyla tanıyamadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ya da onun taraftarları, onun sevenlerinin, onu bütün ülkemize belki de bu coğrafyaya mal edememesinin de bazı sebeplerinden biri bu olmuş olabilir. Çünkü bu ülkede Seyid Kutuplar, Mevdudiler, Ali Şeriatiler okunurken ve örnek alınırken böylesine büyük ve bu topraklardan doğan bu maneviyat önderinin ihmal edilmesi belki de en büyük ve en akıl almaz yanlışlardan biridir. Hz. Bediüzzaman'ı da ülkemize, coğrafyamıza bu noktada mal edememe de bizim yanlışımız olabilir. Bu noktada kendimizi tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum."

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Ahmet Yıldız "Said Nursi ve liberal hürriyet anlayışı", Prof. Dr. Bilal Sambur, "Özgürlük olmadan iman mümkün mü" konulu sunumlar gerçekleştirdi.

Risale Akademi Kurucu üyesi Dr. İsmail Benek ve AKAV Başkanı Doç. Ali Osman Alakuş ile çok sayıda akedemisyen ve araştırmacının katıldığı sempozyum, pazar günü sona erecek.