Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Mardin'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Mardin İl Müftülüğü tarafından program düzenlendi.

MARDİN (AA) - Mardin'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Mardin İl Müftülüğü tarafından program düzenlendi.

Mardin İl Müftülüğü binasında düzenlenen programda koşuna Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, din görevlilerinin topluma yön göstermek gibi görevlerinin olduğunu söyledi.

İmamların toplumda önemli rol oynadığını kaydeden Koçak, şöyle dedi:

"Öncelikle Hicri yılbaşının şu anda barışa huzura çok ihtiyacı olan insanlığa barış ve huzur getirmesi temenni ediyorum. Bu yıl Hac vazifesini yerine getirmek üzere gittiği elim kazalar sonucu hayatını kaybeden, bütün kardeşlerime Allah'tan rahmet temenni ediyorum. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum."

Her yıl Kur'an Kursu sayısında artış olduğunu belirten Koçak, imamların öğrencilere daha iyi hizmet verebilmeleri için kamu kaynaklarından her türlü maddi destekle bulunabileceğini söyledi.

Düzenlenen programda konuşan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Çoşkun ise, camiilerin Müslümanlar'ın ortak evi olduğunu kaydetti.

Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

Cami kulun Allah'a en yakın oldgu mekandır. Cami secde edilen yerdir. Müslüman cami kültürüyle doğar büyür vefat eder . Cami bütün müslümanların ortak evi konumundadır. Cemaatsiz camii boş bir odadan ibarettir.  Camiler kalplerimizi birleştirdigimiz yüreklerimizi kaynaştırdıgımız yerlerdir. İmamlar ise ömür boyunca gönül kapsını ummete aık tutan bir rol model insanlardır. İmamlarına gönülleri hiç bir leke kabul etmez." 

Coşkun, "Nasıl cahiliye devrinde savaş kan dökme ve küslükler bir taraf bırakıldıysa bizde bu ayı  fırsat bilerek gelin kalplerimizi sevgi merhamet birlikte buluşturalım" dedi. 

Programa cami görevlileri ve vatandaşlar katıldı.


  ETİKETLER:

  Merhamet

  ,

  Kamu

  ,

  Cami

  ,

  Fırsat

  ,

  Taraf

  ,

  vefat

  ,

  hizmet