Çözüm Süreci

Çözüm Süreci
Çözüm Süreci
- Saadet Partisi (SP) ile Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) oluşturduğu ''Milli ittifak''ın Mardin Milletvekili adayı Ahmet Özal, "Çözüm Süreci, çok doğru bir süreçtir. Türkiye'de olması gereken bir süreçtir" dedi.

MARDİN (AA) - Saadet Partisi (SP) ile Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) oluşturduğu ''Milli ittifak''ın Mardin Milletvekili adayı Ahmet Özal, "Çözüm Süreci, çok doğru bir süreçtir.  Türkiye 'de olması gereken bir süreçtir" dedi.

Mardin'de seçim çalışmlarını yürüten Özal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çözüm Sürecinin ilk adımlarının 1980'li yıllarda rahmetli babası (8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal) döneminde atıldığını belirtti.

Çözüm Sürecini, Hükümetin doğru yaptığı bir olarak ifade eden Özal, şöyle konuştu:

"Gittiğim yerlerde halkla konuşuyorum. Çözüm Süreci, çok doğru bir süreçtir. Türkiye'de olması gereken bir süreçtir. Bunların ilk adımlarını 80'li yıllarda rahmetli babam atmıştı. O zaman Kürtçe müzik bile yasaktı. Tabi rahmetli babamın ölümünden sonra çok büyük sıkıntılara girdi. Bu hükümetin doğru yaptığı bir iş esasında Çözüm Süreci. Fakat burada eksik olan şudur bana göre, pazarlıklar, müzakereler yapılıyor devamlı. Kürtler'in en doğal hakları olan bazı şeylerin, bir pazarlık, bir müzakare karşılığı verilmemesi gerekir. Direkt olarak, insan haklarına ait olan şeylerin verilmesi lazım. Pazarlık ve müzakare olduğu için de zaman zaman çöküntüye uğruyor."

HDP'nin barajı aşıp aşmayacağı tartışmalarına değinen Özal, HDP'nin barajı aşmasında fayda gördüğünü söyledi.

Özal, "Mardin'de 200 bin seçmen HDP'ye oy verecek, 100 bin seçmen de AK Parti 'ye ya da değişik partilere dağılacak. Ama HDP, barajı geçmezse belki 60 bin 70 bin oyla 5 milletvekili çıkarabilirler. 6 milletvekili çıkaran partiler olur. O zaman 200 bin insanın hakkı heba edilmiş oluyor, haksızlığa uğramış oluyor" diye konuştu.

Türkiye'de bir seçim daha olacağı kanaatinde olduğunu dile getiren Özal, "Önümüzdeki genel seçimlerin sonucu ne olursa olsun Türkiye'de bir seçim daha olacağı kanaatindeyim. Bu barajın kalkması gerekir. Bu sistem, bu baraj Türkiye'yi huzura götürmez. Onun için seçimler yenilecek gibi geliyor bana" dedi.

Ahmet Özal, bölgede sürekli dolaştığını ve halkla bir araya gelerek dertlerini ve endişelerini dinlediğini kaydetti.

Bölgede 'Türkiye, bölünmeye mi gidiyor?' korkusunun insanları rahatsız ettiğini ifade eden Özal, şunları dile getirdi:

"Bu bölgedeki halkın, vergilerin çok yüksek olduğu, esnafın şikayetleri, vergilerin çok yüksek olması, bu bölgeye mahsusu olarak özelleştirmeden sonra elektrik problemlerinin yaşanması, bazı yerlerde 6 saat, 8 saat elektrik kesilmeleri. Tabi bu çiftçiye zarar veriyor. Bunun düzeltilmesi. Ve en önemlisi benim korkum ve buradaki halkın korkusu 'Türkiye bölünmeye mi gidiyor' korkusu, insanları rahatsız ediyor. Bu duyguların yenilmesi lazım. Devletin biraz daha fazla burada bulunması lazım. Yatırım yapması lazım. Çünkü, gençler arasında işsizlik çok yüksek. Devletin tekrar buraya dönmesi lazım diye düşünüyorum."