Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de
- Erdoğan, "Meclis Başkanı seçiminden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevinin verileceği" yönündeki haberlere ilişkin, "Meclis Başkanı seçiminden önce böyle bir düşüncem yok" dedi -Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ve sinema oyuncusu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie'yi kabul etti

MARDİN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Meclis Başkanı seçiminden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevinin verileceği" yönündeki haberlere ilişkin, "Meclis Başkanı seçiminden önce böyle bir düşüncem yok" dedi.

Erdoğan, Midyat Kasr-ı Nehroz Otel'de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve  sinema oyuncusu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından otel çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye ve Irak'tan Türkiye 'ye sığınan mültecilerin durumuna değinen Erdoğan, "Muhacirler için kapılarımızı kapatmadık, kapatmayacağız. Yine ensar olmaya devam edeceğiz" dedi.

"Şartlar, normale dönünceye kadar bu gayretimizi sürdüreceğiz. Biz veren el olduk, ensar olduk. Hiçbir zaman da şu 5 yıllık sürede kaybetmedik" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bundan sonraki süreçte de bunu sürdürerek insani, vicdani, İslami görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz. Bunları kendileriyle müzakere ettik. Onlarda zaten gerçekten Türkiye'nin bu üstlendiği görevi her yerde savunduklarını ifade ettiler. Zaten onlar şu an kampa geçtiler. Bizde cami açılışından sonra kampta iftarımızı açacağız. Oradaki tüm mültecilerle bir arada olacağız." 

Bir gazetecinin "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie ilk Türkiye'ye geldiğinde 10 binden fazla mülteci vardı. Şimdi 2 milyona yakın sığınmacı Türkiye'de var. Bu konu gündeme geldiğinde Jolie nasıl karşıladı? " sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Anlattım bunu da kendisine hatırlattım. Bizim açık kapı politikamız ve kapıları hiçbir zaman kapatmadığımızı söyledim. Tel Abyad'tan yaklaşık 23 bin kişiyi kabul ettik. Bu birkaç gün içerisinde olan bir olaydır. Hemen kendilerini kapıları açarak aldık. Çünkü bombalar yağıyor. İnsanları ölüme terk edecek halimiz yok. Gelenler şartları normalleşen yerlerde tekrar geri dönüyorlar. Kobani'de olduğu gibi 60 bin insan geri döndü. Temenni ederiz ki burada da şartlar normale dönsün. O insanlar evlerine yurtlarını tekrar geri dönsün."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Meclis Başkanı seçiminden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevinin verileceği" yönündeki haberlere ilişkin soru üzerine, "Afedersiniz sağıra hakaret etmek istemiyorum. Duymaz uydurur. Bunların yaptığı iş budur. Meclis Başkanı seçiminden önce böyle bir düşüncem yok" diye yanıtladı.