Dışarıdan üniversiteyi bitirip işini kurdu

Dışarıdan üniversiteyi bitirip işini kurdu
Dışarıdan üniversiteyi bitirip işini kurdu
- Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki 4 çocuk babası Murat Can, ortaokul, lise ve üniversiteyi dışarıdan bitirip iş yerini kurdu.

MARDİN (AA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki 4 çocuk babası Murat Can, ortaokul, lise ve üniversiteyi dışarıdan bitirip yerini kurdu.

Can, 25 bin lira KOSGEB destekli İSO 9001 kalite yönetim ve İSO 22000 Gıda Güvenliği sertifikasını alarak, Kızıltepe'nin Tepebaşı Mahallesinde  yemek şirketi kurdu.

Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokulu Avcılı Köyünde okuduktan sonra ortaokulu okumak için Kızıltepe merkeze taşındığını, ortaokul birinci sınıfta iken babasının hastalığı nedeniyle köye döndüklerini ve tarım işlerinde çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Evlendikten sonra Kızıltepe'ye tekrar taşındıklarını dile getiren Can, Buğday Pazarı, Organize Sanayi Bölgesinde ve başka yerlerde işçi olarak çalıştığını belirtti.

Askerliğini yaparken okumayan insanlara ayrı bir muamele yapıldığını ve bu durumun çok zoruna gittiğini ifade eden Can, şöyle konuştu:

"Sonradan okumuş nice cahiller vardı. Ben de okumaya karar verdim. Döndükten sonra ortaokul 2. sınıftan başlamak üzere ortaokul, lise ve üniversiteyi dışarıdan bitirdim. Halkla İlişkiler bölümünü okudum. Şu anda elhamdülillah işimin sahibiyim. Yemek işine girme sebebim, Kızıltepe'de bu konuda boşluk olduğunu hissetmem. KOSGEB'e kaydımı yaptırdıktan sonra da KOSGEB'ten de belli bir yardım aldım. Şu anda 6 kişiyi istihdam ediyoruz. Günlük 400 kişilik yemek çıkarıyoruz. Çalışanlarımıza Güneydoğu şartlarında tatmin edici bir maaş veriyoruz. İşimiz iyileştikçe, müşteri sayımız artıkça bu maaşa da yansıyacaktır. Ayrıca okumayı herkese tavsiye ediyorum okumanın yaşı yok hangi yaşta olursa olsun yeter ki okuma azmi olsun."

Yemek şirketinde şef olarak görev yapan Abdulkerim Yılmaz ise, iki senedir Murat Can'ın yanında çalıştığını ve işlerini en güzel şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi.