Diyarbakır'da Hüda Par üyesine yönelik saldırı

Diyarbakır'da Hüda Par üyesine yönelik saldırı
Diyarbakır'da Hüda Par üyesine yönelik saldırı
- MTDF Başkanı Mehmet Şerif Öter, Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran ile 3 kişinin ölümüne neden olan olayları kınadı.

MARDİN (AA) - Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter,  Diyarbakır 'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran ile 3 kişinin ölümüne neden olan olayları kınadı.

Öter, yaptığı açıklamada, seçim sürecinin olaysız geçmesi ve seçim sonucunda halkın hür iradesinin kazanması herkesi mutlu ettiğini, seçimden sonra yaşanan olayların insanlık adına utanç verici olduğunu söyledi.

Yaşanan olayların, infiale ve başka kişi ve kesimlere yönelik saldırıların arkasındaki karanlık odakların amaçladıkları bir sonuç olduğunu dile getiren Öetr, şöyle konuştu:

"Emperyalist güçler tarafından 'Arap Baharı' adıyla başlatılan, komşu ülkelerde olan kargaşa ve savaşa, bizim de dahil olmamız için her türlü karanlık provokasyonlara başvurmaktan çekinmediler. 2010 yılında Tunus'ta başlayan, hızla yayılan Arap Baharı sınırlarımıza kadar dayandı. Farklı hesaplar peşinde olan emperyalist güçler, sözde huzur, özgürlük getireceğiz diye, binlerce masum insanın ölümüne sebep olup, binlercesini de canlarını korumak adına, ülkelerini terk edip, göçe zorladılar. Bu güne kadar devlet ve milletin sağduyusuyla biz, bu savaşın dışında kaldık. Şimdi hepimize çok görev düşüyor. Birbirimize kenetlenerek ancak bu sinsi ve karanlık oyunları boşa çıkartabiliriz. Olayı gerçekleştiren 6 kişinin yakalanmış olması çok önemli."

Olayı izlemeye giden 4 gazeteci darp edilerek yaralanmasına değine Öter, "Olayda 4 gazeteci yaralandı. Umut ediyoruz ki, olayın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılır. Hayatını kaybeden İhya-Der Başkanı Aytaç Baran ve diğer vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, olayı gerçekleştiren ve planlayanları nefretle kınıyoruz" dedi.