Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin Milletvekili adayı Mithat Sancar, "Barış süreci ile ilgili yapılan toplantılar ve özellikle batıdaki toplantılarda muhtarın bunu dile getirmesi önemlidir" dedi.

MARDİN (AA) - Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin Milletvekili adayı Mithat Sancar, "Barış süreci ile ilgili yapılan toplantılar ve özellikle batıdaki toplantılarda muhtarın bunu dile getirmesi önemlidir" dedi.

Sancar, Kızıltepe'de HDP ve DBP ilçe başkanları, Kızıltepe Belediye Başkanı ve birçok partili ile odalar, sivil toplum kuruluşları ve esnaf ziyaretlerde bulundu.

Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran'ı ziyaret eden Sancar, burada yaptığı açıklamada, Çözüm sürecinin devam etmesi ve bozulmaması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Çözüm sürecinin muhtarlar toplantılarında ele alınmasına değinen Sancar, "Barış süreci ile ilgili yapılan toplantılar ve özellikle batıdaki toplantılarda muhtarın bunu dile getirmesi önemlidir" dedi.

Çözüm sürecinin sadece bu bölgede yaşayanlar için değil, kendileri ve bütün Türkiye için, özellikle de Türkiye'nin batısında yaşayan Kürtler için çok hayati önem taşıdığını dile getiren Sancar, şöyle konuştu:

"Süreç hepimiz için çok önemli. Çünkü: yeniden çatışmaya dönersek hiç birimiz yaşadığımız yerde rahat olamayız. Barış sadece bizim için değil Ortadoğu içinde önemlidir. Burada şimdi savaş yok iki buçuk yıldır çok şükür. Şimdi bu seçimlerde çok önemli olan şeylerden biri de sürecin nasıl devam edeceğine ilişkin bir tablo ortaya çıkacak. Yani 7 Haziran akşamı bizim bundan sonraki dönemde nasıl yaşayacağımız ile ilgili çok önemli bir karar verilmiş olacak. HDP'in barajı aşması demek barışı güvence altına almak demektir." 

Şeran da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye genelinde muhtarların son 9 toplantısında barış süreci ile ilgili toplantılar yaptıklarını,Türkiye genelindeki muhtarların barış sürecine destek vermeleri ile ilgili onları ikna ettiklerini kaydetti.