Halepçe katliamı

Halepçe katliamı
Halepçe katliamı
- Mardin Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyyüp Değer, Halepçe katliamının 27. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

MARDİN (AA) - Mardin Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyyüp Değer, Halepçe katliamının 27. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Değer, mesajında, 16 Mart 1988 yılında Saddam Hüseyin'in kimyasal silah kullanarak saldırı düzenledeği Halepçe kasabasında katliamın izlerinin hala devam ettiğini belirtti.

Bugün , Halepçe'ye benzer katliamların dünyanın çeşitli bölgelerinde ve özellikle İslam coğrafyasında devam etmekte olduğunu dile getiren Değer, mesajında şunları kaydetti:

"Halepçe'deki bu vahşi saldırı, tüm insani değerlere olduğu gibi özü itibariyle doğaya ve bütün canlıların hayat hakkına da yönelikti aslında. Çünkü 16 Mart 1988'de Halepçe'de nefes alan her canlı hayatından oldu. Yeni doğan çocuklarda katliamın izleri devam ediyor. Halepçe katliamını şiddetle kınıyor ve böylesi olayların bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Bugün, Halepçe'ye benzer katliamlar dünyanın çeşitli bölgelerinde ve özellikle İslam coğrafyasında devam etmektedir.. Halepçe'nin bugünkü adı Suriye'dir, Gazze'dir, Pakistan'dır ve Mısır'dır. Suriye'de Halepçe'den çok daha büyük kıyımlar yapılıyor. Beşar Esed denen firavun, çoluk- çocuk , yaşlı demeden kendi halkına zulmediyor, bombalar yağdırıyor ve açlıkla baş başa bırakıyor."