Hasta tutuklular

Hasta tutuklular
Hasta tutuklular
- Mardin Adliyesi önünde toplanan bir grup, hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest kalması çağrısında bulundu.

MARDİN (AA) - Mardin Adliyesi önünde toplanan bir grup, hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest kalması çağrısında  bulundu.

İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi (İHD),  Kamu Emekçileri Sendikası ve Mezopotamya Hukukçular Derneği üyelerinden oluşan bir gurup, cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek için Mardin Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

İHD Mardin Şubesi Başkanı Erdal Kuzu ile grubun adliye önünden uzaklaşması kunusunda uyaran polis arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. 

Adliye'den biraz uzaklaşan grup adına  basın açıklamasını okuyan İHD üyesi Feyzi Adsız, İHD'ye yapılan başvurulara göre halen cezaevlerinde 228'i ağır olmak üzere toplam 578 hastanın tahliye edilerek tedavi olmayı beklediğini söyledi.

Son bir yıl içerisinde 40'a yakın hasta tutuklunun cezaevinde yaşamını yitirdiğini ileri süren Adsız, şöyel konuştu:

"Mehmet Canpolat, Lütfü Taş, Abdulmecit Aslan, Haşem Arduçlu son 15 gün içerisinde cezaevlerinde hastalanarak yaşamını yitirdi. Son bir yıl içerisinde ise toplamda 40'a yakın tutuklu yaşamını yitirdi. Derneğimize yapılan başvurulara göre 228 ağır olmak üzere toplam 578 hasta tutuklu tahliye edilerek tedavi edilmeyi bekliyor. Bu durum karşısında defalarca yaptığımız basın açıklamaları, eylemler ve yetkililer ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kalmıştır. Hasta tutuklular, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve cezaevleri idareleri ile cezaevi güvenlik birimlerinin büroktarik işlemleri sonucu tedavi edilmeyerek ölüme terk edilmektedir. Bu bürokrasi işkencesine Adli Tıp Kurumu ve infaz savcılıkları da ortak olmuştur."

Adsız, "Cezaevinde kalabilir" şeklinde rapor verilen mahkumların bir bir yaşamını yitirdiğini iddia ederek, tüm cezaevlerinde genel bir sağlık taramasının yapılması gerektiğini belirtti.

 Basın açıklamasından sonra grup, olaysız şekilde dağıldı.