Hastalıkları teşhis edilemeyen aileye tedavi umudu

Hastalıkları teşhis edilemeyen aileye tedavi umudu
Hastalıkları teşhis edilemeyen aileye tedavi umudu
- Mardin'de yaklaşık 3 ay önce yakalandıkları fakat teşhis konulamayan ve bir çocuklarının ölümüne neden olan hastalıkla mücadele eden Ayhan ailesi, tetkik yapılması amacıyla Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı - Başhekim Fethullah Kayan: "Hastalarımızın ileri tetkik ve tedavileri için elimizden geleni yapacağız. Gerekmesi halinde hastaları Ankara'ya da göndermeyi planlıyoruz"

MARDİN (AA) - Derik ilçesinde yakalandıkları, teşhis konulamayan ve bir çocuklarının ölümüne neden olan amansız hastalıkla mücadele eden aile , ileri tetkik için Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne yatırıldı. 

Harmanlı köyünde yaşayan ve 9 bireyinin 7'sinde, yaklaşık 3 ay önce belden aşağı kısımlarında yüksek ateş ve yanma şikayeti başlayan, 4 gün önce de 15 yaşındaki kızları Gamze'yi kaybeden Ayhan ailesi için Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi Fethullah Kayan'ın desteğiyle tedavi umudu doğdu.

Kayan'ın yardım eli uzattığı Ayhan ailesinin hastaneye yatışları yapılarak, muayeneleri yapıldı.

Kayan, yaptığı açıklamada, hastalara ilk etapta destek tedavisi uygulayacaklarını söyledi.

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi ile yaptıkları görüşme doğrultusunda hastaların gerekli olan bazı kan tetkiklerini Ankara'ya da gönderebileceklerini ifade eden Kayan, "Hastalarımızın ileri tetkik ve tedavileri için elimizden geleni yapacağız. Gerekmesi halinde hastaları Ankara'ya da göndermeyi planlıyoruz" dedi.

Hastaların tetkiklerini tüm uzmanlarla heyet halinde değerlendireceklerini anlatan Kayan, bunun uzun bir süre alabileceğini, bu konuda sabırlı olmak gerektiğini kaydetti.

Kayan, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini dile getirerek, "Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. İnşallah hastalarımız şifa bulacaklardır. Bu konuda ümitvarız inşallah" ifadelerini kullandı.

Baba Süleyman Ayhan ise ilgilerinden dolayı doktorlara teşekkür ederek, bir an önce hastalıklarına çare bulunmasını beklediklerini söyledi.

- "Bir çocuğumu kaybettim diğerlerini kaybetmek istemiyorum"

"Bir çocuğumu bu hastalıktan kaybettim diğerlerini kaybetmek istemiyorum" diyen Ayhan, şöyle konuştu:

"Bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden kızımdan alınan örnek Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda ve incelenmesi sürüyor. Raporun hazırlanmasının bir ay süreceği belirtiliyor. Raporun uzaması halinde hastanedeki çocuklarımın teşhisine bir faydası olmayacak. Raporun da bir an önce tamamlanması için yetkililerden destek bekliyoruz."