Kızıltepe pazarı esnafına Kürtçe etiket dağıtıldı

Kızıltepe pazarı esnafına Kürtçe etiket dağıtıldı
Kızıltepe pazarı esnafına Kürtçe etiket dağıtıldı
- Kızıltepe Kürdi-Der Şubesi, pazardaki esnafa sebze ve meyve isimlerinin Kürtçe yazıldığı fiyat etiketlerini dağıttı.

MARDİN (AA) - Kızıltepe Kürdi-Der Şubesi, pazardaki esnafa sebze ve meyve isimlerinin Kürtçe yazıldığı fiyat etiketlerini dağıttı.

Kürdi-der Şube Başkanı İbrahim Halil Efe, İbrahim Özmen Parkı yanında bulunan manav ve sebze reyonları için etiket dağıtımı öncesi bir açıklama yaparak, bundan sonra tüm esnafın anadilde alıveriş yapacağını söyledi.

Esnafın, Kürtçe meyve ve sebze isimlerinin yazıldığı etiketler kullanmasını istediğini belirten Efe, "Sebze ve meyve Kürtçe isimlerini bilmeyenler için resimli etiketler bulundurabilirler. Halkımızı her yerde Kürtçe anadilleri konuşmalarını ve dillerine sahip çıkmalarını istiyoruz" dedi.

Kızıltepe Belediye Başkanı İsmail Ası da, "Binlerce yıldır Kürtler'e yaşam veren anadilimizdir. Anadil, doğuştan kazanılmış bir haktır. Hiç kimsenin bunu yasaklamaya gücü yetmeyecektir. Kürt halkı her zaman diline, kültürüne sahip çıkacaktır" diye konuştu.

Açıklamaların ardından Kürtçe etiketler dağıtıldı.

Etiket dağıtımına Kızıltepe HDP İlçe Eş Başkanı Lokman Yaşar, Kızıltepe DBP İlçe Eş Başkanı Nadya Kaya, Eğitim -Sen Şube Başkanı Hamit Güngör ve vatandaşlar katıldı.