Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmaları başladı

Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmaları başladı
Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmaları başladı
- AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi.

MARDİN (AA) - AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmalarının başladığını bildirdi.

Akdağ, yaptığı açıklamada, tarihi ve mimari yapısı ile ön plana çıkan Mardin merkez ve Midyat'tan sonra Kızıltepe ilçesinde tarihi mekanları bir bir restore ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın talimatı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın inisiyatifiyle Ulu Camii'nin restore edileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Kızıltepe ilçesindeki 800 yıllık tarihi Ulu Camii, aslına uygun bir şekilde restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkiliye konu hakkında bilgi sunmuştuk. Bölgenin nadir eserleri arasında yer alan Kızıltepe ulu camisi ile ilgili olarak aslına uygun restore edilebilmesi amacıyla bilim heyeti eşliğinde projeleri hazırlandı. Ulu caminin restorasyonu için hazırlanan proje 21 ocak 2015 tarihinde Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından restorasyon, makine ve elektrik projelerini onaylandı. Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından 2015 yılı yatırım programına alınan Kızıltepe Ulu Camii restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemesi çalışmaları başladı. En az 3 Yıl sürecek olan, bu tarihi ana tanıklık etmek için Vakıflar Bölge müdürümüzle beraber incelemelerde bulunduk hayırlı olsun."