Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyonu

Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyonu
Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyonu
- AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Artuklular tarafından yaklaşık 800 yıl önce inşa edilen Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyon çalışmalarına bu yıl başlanacağını bildirdi.

MARDİN (AA) - AK  Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Artuklular tarafından yaklaşık 800 yıl önce inşa edilen Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyon çalışmalarına bu yıl başlanacağını bildirdi.

Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi ve mimari yapısı ile ön plana çıkan Mardin merkez ve Midyat'tan sonra Kızıltepe ilçesinde de tarihi mekanların bir bir restore edileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın talimatı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın insiyatifiyle Ulu Cami'nin restore edileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkiliye konu hakkında bilgi sunmuştuk. Bölgenin nadir eserleri arasında yer alan Kızıltepe ulu camisi ile ilgili olarak aslına uygun restore edilebilmesi amacıyla bilim heyeti eşliğinde projeleri hazırlandı. Mülkiyeti Artukoğulları'ndan Melik Mansur Vakfına ait 13. yüzyıl eseri, tescilli Kızıltepe Ulu Camii'nin restorasyonuna yönelik proje ihalesi yapıldı. Ulu Cami'nin restorasyonu için hazırlanan proje 21 ocakta Diyarbakır Kültür Varlılarını Koruma Kurulu tarafından restorasyon, makine ve elektrik projelerini onaylandı. Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından 2015 yılı yatırım programına alınan Kızıltepe Ulu Camii 2015-2016 yılı Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi İş 'inin yaklaşık maliyet hazırlama çalışmaları başlatılmış olup en kısa zamanda ihale süreci başlatılacaktır."