Kızıltepe'de Kütüphane Haftası etkinliği

Kızıltepe'de Kütüphane Haftası etkinliği
Kızıltepe'de Kütüphane Haftası etkinliği
- Kütüphane Haftası dolayısıyla Kızıltepe Kütüphane'sinde etkinlik düzenlendi.

MARDİN (AA) - Kütüphane Haftası dolayısıyla Kızıltepe Kütüphane'sinde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe katılan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, kütüphanelerin kitapların saklandığı yer olarak görüldüğünü ve çok değerlendirilemediğini söyledi. 

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirten Ermiş, şunları söyledi:

"Ülkemizde şu sıkıntılarımız var, kütüphanelerin açık olduğu zamanlar mesai saatleridir. Bunu bakanlığımızla paylaşmamız lazım. Kütüphaneye gideceğimiz zamanlar mesai saatleri dışındaki zamanlardır. Fakat mesai saatleri dışındaki zamanlarda da kütüphanelerin kapalı olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla bir memurun, bir öğrencinin kütüphaneye gitmesi neredeyse imkansızdır. Her zaman evlerimiz çalışmaya müsait olamayabiliyor. Kütüphanemizde internet ve her türlü çalışma ortamı var. Kütüphaneleri daha çok kullanmak lazımdır diye düşünüyorum.  Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmamız lazım. Bu alışkanlığı çocukken kazandırmamız lazım. Velilerimize bu konuda çok düşüyor. Bu alışkanlığı kazandıramadığımız takdirde ileriki yaşlarda bunun sıkıntısını çekiyoruz." 

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın da,  kitabı anımsamak ve kütüphaneleri anımsatmak için Kütüphane Haftası'nın önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Kitapın, Allah'ın "Oku" emriyle başlayan bir süreç olduğunu dile getiren Aydın, "Mardin'in en iyi kütüphanesi Kızıltepe'de buna rağmen yüzde 3 dolaylarında üyemiz var. Kızıltepe'nin nüfusu 250 bin, kitap sayısı 25 bin ve üye sayımız 9 bin. Bu acınacak bir durumdur. Çünkü bir ilkenin ileri gitmesi bir ülkenin kalkınması oradaki okuyan kişilere bağlıdır. Onun için kitap okumanın faydasını biliyoruz ve okumamız lazım. Bu okuyan kişi sayısını çoğaltmamız lazım. Bunun için bir seferberlik başlatmamız lazımdır. Hedefimiz okumak olmalıdır. Okuyunca da yeni ufuklara yeni güzelliklere ulaşıyor, insanın ufku açılıyor ve gelişiyor"diye konuştu.

Etkinliğinde sonunda, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Aydın

  ,

  kitap

  ,

  Turizm

  ,

  Resim

  ,

  Fırsat

  ,

  Şiir

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kültür