Kızıltepeli öğrenciler, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti'nde staj yapacak

Kızıltepeli öğrenciler, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti'nde staj yapacak
Kızıltepeli öğrenciler, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti'nde staj yapacak
- Kızıltepe Koçhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğrencileri, stajlarını Danimarka ve Çek Cumhuriyetinde yapacak.

MARDİN (AA) - Kızıltepe Koçhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğrencileri, stajlarını Danimarka ve Çek Cumhuriyetinde yapacak.

Koçhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ziver Kurtay, AB  tarafından kabul edilen "Eğitimdeki İlk Basamak Olan Erken Çocukluk Eğitimindeki Staj Uygulaması" projesi kapsamında 14 öğrencilerinin Danimarka'nın Kopenhag kentinde, diğer 14 öğrencilerinin ise Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde 14 gün staj eğitimine katılacağını söyledi.

Öğrencilerinin stajını yapacağı ülkelerde edindikleri becerileri Kızıltepe'de uygulamalarının önemli olduğunu kaydeden Kurtay, şöyle konuştu:

"Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde öğrenim gören öğrencilerimizin, görecekleri stajda çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen, erken çocukluk eğitimi kapsamındaki çocuklarının gelişim ve özelliklerini tanıtıp alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış olmalarını bekliyoruz. Onların sorunlarını giderip önlemler alabilmeleri, özel eğitime gereksinim duyan çocukları tanıyıp bu çocuklar için uygun ortamı düzenleyebilmeleri sağlanmış olacak. Anne sağlığı konusunda bilinçli olmaları, bu dönem çocuklarında görülen hastalıkların belirtilerini, korunma yollarını ve bakımını bilmelerini öğrenecekler. Okul öncesi eğitim kurumlarında program hazırlayıp uygulayabilmeleri, çocukların gelişim düzeylerini bilmeleri ve gelişen teknolojiye uygun oyuncaklar hazırlayabilmeleri, çalıştığı işyerinde menü ve yiyecekleri ilkelerine uygun olarak hazırlayabilmeleri beklenmektedir."

Kurtay, öğrencielerin yarın staj yapacakları ülkelere gideceğini kaydetti.