Mardin Artuklu Üniversitesi'nde rektörlük seçimi

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde rektörlük seçimi
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde rektörlük seçimi
- Mardin Artuklu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen rektörlük seçiminde, rektörlük görevini vekaleten yürüten Prof. Dr. Ahmet Ağırakça en fazla oyu aldı.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen rektörlük seçiminde, rektörlük görevini vekaleten yürüten Prof. Dr. Ahmet Ağırakça en fazla oyu aldı.

Ağırakça, rektörlük binasında yapılan ve 8 adayın yarıştığı seçimde, oylamaya katılan 123 akademisyenden 58'inin oyunu alarak birinci oldu.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu sabah başlayan ve akşama kadar süren oy kullanma işleminde 133 akademisyenden 123'ü oy kullandı. Sayımı yapılan oylardan 109'u geçerli, 4'ü geçersiz, 10'u boş. Seçimde yarışan Prof. Dr. Ahmet Ağırakça 58 oy, Prof. Dr. Ahmet Erkol 46, Prof. Dr. Demircan 2, Prof. Dr. Ömer Aytaç 1, Prof. Dr. Mehmet Azim 1 ve Prof. Dr. Murat Akkuş 1 oy aldı."

Seçimde aday olan Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken ve Prof. Dr. Abdulaziz Hatip oy alamadı.

Bu arada, rektörlük adaylarının isimleri ve aldıkları oy sayılarıyla birlikte Yüksek Öğretim Kurumu'na ( YÖK ) sunulacağı bildirildi.

YÖK'ün Rektörlük Adayları İnceleme Komisyonu çalışması ve Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulunun toplantıları ardından yapacağı değerlendirmeden sonra belirlenen 3 isim Cumhurbaşkanı'na sunulacak.