"Mardin Opera ve Bale Günleri" sona erdi

"Mardin Opera ve Bale Günleri" sona erdi
"Mardin Opera ve Bale Günleri" sona erdi
MARDİN (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Mardin Valiliğince düzenlen "Mardin Opera ve Bale Günleri" 2...

MARDİN (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Mardin Valiliğince düzenlen "Mardin Opera ve Bale Günleri" 2 perdelik "Harem" balesiyle sona erdi.

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak,  Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyun öncesi yaptığı açıklamada, 8-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen, Ankara , İzmir ile Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının katıldığı etkinliğin sona ermesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

"Mardin Opera ve Bale Günleri"nin geleneksel hale getirilmesi gerektiğine işaret eden Koçak, bir hafta süren etkinliklere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Koçak, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, şöyle dedi:

 "Mardin'in binlerce yıl süzülerek gelen kültürü, derinliği bu hafta sanat şöleniyle buluştu. Devam etmesini arzuluyoruz. Geleneksel hale getirilerek her yıl yapılmasını arzu ediyoruz. Sanatla tarihin ve kültürün buluşması zenginliğin ortaya çıkması anlamına geliyor. Bu anlamda Mardin halkı adına bütün sanatçılarımıza teşekkür ediyorum."

Mardin'nin daha büyük sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapabilecek kapasitede olduğunu belirten Koçak, "İnsan kaynağı olarak, yatak kapasitesi olarak kapasitemiz var ancak bir eksiğimiz var, büyük bir kongre merkezine ihtiyacımız var. Onu yaptığımızda bu tür faaliyetleri uluslararası standartlarda yapma şansımız artarak devam edecektir" dedi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada da programın çok dolu geçtiğini ve büyük ilgiden dolayı Mardin halkına teşekkür etti.

Ada, etkinliklerin devam edeceğinin müjdesini vererek, "Biz bunu burada noktalamıyoruz, bir virgül diyoruz. İnşallah gelecek sene daha zengin programlarla burada olmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.