Mardin'de kültür ve turizm etkinlikleri

Mardin'de kültür ve turizm etkinlikleri
Mardin'de kültür ve turizm etkinlikleri
- Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Mardin kalesinin sivilleşmesi ve Mardin Havlimanı'nın uluslararası olması için kampanya başlattık" dedi.

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Mardin kalesinin sivilleşmesi ve Mardin Havlimanı'nın uluslararası olması için kampanya başlattık" dedi.

Türk, Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 30 Nisan ve 9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikler kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Büyükşehir Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, bu etkinliklerle hem Mardin'in tanıtılması hemde Mardin'in bu çok yönlü yapısını tanıtmaya yönelik bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Mardin için bir kültür ve turizm hamlesi gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydeden Türk, çalışmaları sürekli hale getireceklerini ifade etti.

Etkniliklerin 30 Nisan'da Nusaybin'de başlayacağını aktaran Türk, şu ifadelere yer verdi :

10 gün sürecek olan etkinlikler kapsamında halkımızla bir araya gelme Mardin'i tanıtma ve buradaki kültür ve turizm faaliyetini gerçekleştirmiş olacağız. Burada hem daire başkanlarımız hem encümenlerimiz  büyük çalışmalar yaptılar. Bu programları daha da zenginleştirmeye yönelik bir çalışma içerisinde olacağız. Bizler için önemli olan Mardin'in yapısını Türkiye 'ye ve dünyaya tanıtmak." 

Mardini turizm açısından daha cazip hale getirmek için çalışmalara da hız verdiklerini kaydeden Türk, bu konuda da daire başkanlarının esnaf ve turizmcilerle bir araya gelerek fikir alış verişini yapacaklarını söyledi.

Türk, uluslararası konferans salonu ve kültür merkezi oluşturmak için çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

 

- "Mardin kalesinin sivilleşmesi ve Mardin Havlimanı'nın uluslararası olması için kampanya başlattık"

 

Türk, Mardin'in tanıtımı ve turizminin geliştirilmesi çerçecesinde yeni bir kampanya başlattıklarını söyledi.

Mardin Kalesi ve Mardin Havalimanı ile ilgili bir kampanya başlattıklarını dile getiren Türk, şöyle konuştu:

"Mardin kalesinin sivilleşmesi ve Mardin Havalimanı'nın uluslararası olması için kampanya başlattık. Bunun için gerekli talimatı verdim. Basından, esnaftan ve halkımızdan bu kampanya için destek bekliyoruz." 

 

- "İnanıyoruz ki bugün Mardin'de kültürler ve inançlar arasındaki kardeşlik duygusunu eğer bugün biz, tüm Ortadoğuya yayabilirsek halklarımızı önemli bir tehlikeden korumuş oluruz."

 

"İnanıyoruz ki bugün Mardin'de kültürler ve inançlar arasındaki kardeşlik duygusunu eğer bugün biz, tüm Ortadoğuya yayabilirsek halklarımızı önemli bir tehlikeden korumuş oluruz. Halklar arasında dayanışmayı sağlamış oluruz" diyen Türk, bununda demokratik bir gelecek için büyük bir adım olacağını söyledi.

Türk, bu nedenle bu çalışmanın sadece bir konser yada film gösterimi olarak görülmemesi gerektiğini, bugün yaşanan kültürün ve kardeşlik havasının Ortadoğuya yansıtılması konusunda Mardin'in büyük bir aktör olduğunu kaydetti.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan vekili Februniye Akyol ise, Mardin'de bir çok alanda dizi film çekildiğini ve yerel sanatçılar gelişmesin için de Çerçi Film Günleri düzenleneceğini aktardı.

Akyol, düzenlenecek olan kurs kapsamında  senaryo yazımı fotoğrafçılık  ve kamera çekimi dersleri verileceğini aktardı.

Akyol, " Kapalı ve açık alanda kısa film gösterileri yapılacak. Bunların baharın gelişini karşılamak için yapılmış önümüzde ki süreçlerde çok daha kapsamlı etkinlikler düzenleyeceğiz. " diye konuştu.