Mardin'de Paskalya Bayramı

Mardin'de Paskalya Bayramı
Mardin'de Paskalya Bayramı
- Mardin'de yaşayan Süryaniler, Paskalya Bayramı'nı Kırklar Kilisesi'nde düzenlenen ayinle kutladı

MARDİN (AA) - Mardin'de yaşayan Süryaniler, Paskalya Bayramı'nı kilisede düzenlenen ayinle kutladı.

Kırklar Kilisesi'ne gelen Süryaniler, çocukları ile kilise girişinde mum yakarak dua etti. Mardin- Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen'in yönettiği ayinde Arapça, Süryanice ve Türkçe ilahiler okundu. 

Özmen, dünyada, özellikle Ortadoğu coğrafyasında barış ve huzurun sağlanması, akan kanın durması için dua etti.

Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Alaattin Karsavuran ve İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Özmen ile Süryani vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Yardımcısı Güldoğan, Mardin'deki kardeşlik ve dostluk yapısının Ortadoğu coğrafyasına örnek teşkil etmesini temenni ederek, "Mardin'deki bu yapının,  Suriye ve Irak'ta barışın, kardeşliğin ve sevginin artmasına, huzurun sağlanmasına katkısının olmasını diliyorum" dedi.

 Metropolit Özmen de bölgedeki savaşlara rağmen manevi günlerin, birlikteliği, dirliği, kardeşliği ve dayanışmayı pekiştirme günleri olduğunu söyledi.

Mardin'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu ifade eden Özmen, "Kardeşlerimizle, üst düzey yetkililerimizle bir araya gelip, bu sevincimize sevinç katmaları gerçekten bizi mutlu etmiştir. Her münasebette beraberiz, bu sevincimizi paylaşıyoruz. Bu paylaşımımızı herkese örnek gösteriyoruz" diye konuştu.