Mardin'de tarihi mekanlar aydınlatıldı

Mardin'de tarihi mekanlar aydınlatıldı
Mardin'de tarihi mekanlar aydınlatıldı
- Vali Koçak: - "Kentteki bazı tarihi mekanlar aydınlatılarak gece de vatandaşlarımızın görebileceği şekilde kazandırılmış oldu"

MARDİN (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, cami, medrese, kilise ve kendine özgü evleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Mardin'de tarihi mekanlarda aydınlatma çalışmaları tamamlandı.

Mardin Valiliğinin Ramazan ayında yürüttüğü çalışmayla Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi ve Ulu Cami başta olmak üzere çok sayıda tarihi mekan görsel açıdan da zenginleştirildi.

Vali Ömer Faruk Koçak, yaptığı açıklamada, tarihi mekanların aydınlatılmasının Ramazan ayı vesilesiyle yapıldığını ve bu çalışmalara daha sonrada devam edileceğini belirtti.

Tarihi Kasımiye Medresesi başta olmak üzere birçok yerin dış aydınlatmasının yapıldığını kaydeden Koçak, şöyle konuştu:

"İçinde bulunduğumuz Kasımiye Medresesi ve onunla beraber 3 camimiz aydınlatıldı. Şu anda görüyorsunuz her taraf ışıl ışıl. Daha önceden de projeyle gerçekleştirilmiş bir cami aydınlatılmasıyla beraber 5 tarihi eserimiz aydınlatılarak gece de vatandaşlarımızın görebileceği şekilde kazandırılmış oldu diyebiliriz. Görsel olarak hizmete sunuldu diyebiliriz. Bunlar, içerisinde Kasımiye Medresesi, Ulu Cami, Latifiye Camisi ve Şehidiye Camisi de var."

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun da kentteki tarihi mekanlarda valiliğinin katkılarıyla çok güzel bir ışıklandırmanın başladığını belirterek, bunların başında tarihi Kasımiye Medresesi'nin geldiğini kaydetti.

"Akşamları bakıldığı zaman  gerçekten o tarihi camilerimizin o taş yapının sanatına ayrı bir güzellik, ayrı bir estetik kattığını da buradan belirtmek isterim" diyen Coşkun, şöyle devam etti:

"Mezepotamya Ovası'ndan Kasımiye Medresesi'ne bakıldığı anda zaten o tarihi taş yapının verdiği o sanatsal özellik başka ama o ışıklandırmayla çok daha farklı bir görünüm arzetmekte. Bunun yanında Şehidiye Medresemizde veya Mardin Kalemizde Ulu Camimize baktığımız anda inanın çok muhteşem bir görüntüsü var."


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Anadolu

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Kilise

  ,

  Cami

  ,

  Gece

  ,

  Mekan

  ,

  Taraf

  ,

  zaman