Mardin'deki terör saldırısı

Mardin'deki terör saldırısı
Mardin'deki terör saldırısı
- Saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ergün Karaca'nın cenazesi, düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı

MARDİN (AA) - Mardin'in Artuklu ilçesinde askeri personeli taşıyan servis aracına yönelik terör saldırısında şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ergün Karaca için tören düzenlendi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Mardin Devlet Hastanesi morgundan alınarak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Selen Kışlasına getirildi.

Silah arkadaşlarının omuzlarında taşınan cenazenin katafalka konulmasının ardından şehidin öz geçmişi okundu.

Piyade Binbaşı Orhan Veli Saykı, törende yaptığı konuşmada, Karaca'nın, terör saldırısında şehit düştüğünü vurgulayarak, vatan toprağını kanıyla sulayan şehidin Türk milletinin kalbinde yaşayacağını söyledi.

Terör örgütü PKK'nın son dönemde ülkenin huzur ve güven ortamını bozmaya, halk üzerinde korku yaratmaya yönelik yöntem ve hedeflerini değiştirdiğine işaret eden Saykı, "Terör örgütü vatandaşlarımızı silah zoruyla canlı kalkan olarak kullanarak, yol kesip seyahat özgürlüğünü engelleyerek, araç yakıp vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit ederek eylemlerini arttırma gayretine girmiştir" ifadelerini kullandı. Saykı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aziz şehidimiz milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna verilen binlerce şehidimizin saflarına katılmak üzere bugün aramızdan ayrılıyor. Ancak bu ayrılış sadece bedenen bir ayrılmadır. Al kanlarının rengini bayrağına veren, vatan toprağını karış karış kanıyla sulayan bu kahraman aslında aramızdan hiç ayrılmadı."

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un okuduğu duanın ardından şehidin cenazesi, memleketi Adana'ya uğurlandı.

Törene, şehidin eşi ile iki oğlunun yanı sıra Vali Ömer Faruk Koçak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.