Mardin'in "taklacı" güvercinleri için tescil başvurusu

Mardin'in "taklacı" güvercinleri için tescil başvurusu
Mardin'in "taklacı" güvercinleri için tescil başvurusu
- Çan sesinin ezan sesine karıştığı, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, kardeşlik ve hoşgörünün sembolü Mardin'e özgü güvercinlerin tescili için başvuruda bulunuldu - Mardin Güvercinleri Koruma Yaşatma Derneği Başkanı Toparlı: - "Patent almak için Türk Patent Enstitüsüne başvurumuzu yaptık. Sivas'ın Kangal köpeğine patent veriliyorsa Mardin'in güvercinlerine neden verilmesin"

MARDİN (AA) - TUNCAY BEKAR - Farklı inançların yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşadığı Mardin'e özgü "taklacı" güvercinlerin kent adına tescil edilmesi istendi.

Mardin Güvercinleri Koruma Yaşatma Derneği Başkanı Veysi Toparlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barışın simgesi güvercinlerin Mardin'in de simgesi haline geldiğini söyledi.

 

Yaklaşık 400 güvercine sahip Toparlı, pek çok çeşidi bulunan Mardin'in güvercinlerinin en önemli özelliğinin "taklacılığı"  olduğunu dile getirerek, "Futbolcuların sahada nasıl ayrı ayrı yerleri varsa Mardin güvercinlerinin de farklı özellikleri var. Uçuş şekilleri, takla atıp atıp atmamaları, kaç takla attıkları onları birbirinden ayıran özellikler" diye konuştu.

-"Mardin'in güvercinleri altındır"

Kaliteli güvercinlere paha biçilemeyeceğini aktaran Topal, "Taklacı güvercinleri altın , tunç ve bronz olarak değerlendirirsek Mardin'in güvercinleri altındır" dedi. 

Toparlı, Mardin'de farklı fiyatlarda güvercin bulunabileceğini ifade ederek "50 liraya da güvercin var ama bir güvercine 10 bin dolar dahi veririz. Damızlık bir kuş bulunursa adam evini verir güvercinini vermez" şeklinde konuştu. 

Mardin'de genç -yaşlı çok sayıda güvercin meraklısının evlerinin içinde, çatıda güvercin beslediğini anlatan Toparlı, bu işin büyük hassasiyet gerektirdiğini dile getirdi.

-"Güvercinlerin müptelasıyız"

Güvercin beslemenin bir tutku olduğunu kaydederek "Güvercin beslemek bir hastalık. Güvercinlerin müptelasıyız. Güvercin beslerken stresten uzaklaşıyoruz.  Dünya kadar stresim olsa 10 dakika güvercinlerin yanına gelsem o stresi üzerimden atıyorum. 105 yaşındaki babam beni gördüğünde çocuklarımı sormuyor, kaliteli güvercinden yavru alıp almadığımı soruyor" ifadesini kullandı.

Toparlı, Mardin'e özgü güvercinlerin tescili için başvuruda bulunduklarını belirterek "Patent almak için Türk Patent Enstitüsüne başvurumuzu yaptık. Sivas'ın Kangal köpeğine patent veriliyorsa Mardin'in güvercinlerine neden verilmesin? Mardin'in güvercinleri tescili hak ediyor" şeklinde konuştu.

-"Güvercinin tescilini istiyoruz"

Seyyid Sakızoğlu da 15 yıldır güvercin sevdalısı olduğunu ifade ederek tüm gelirlerini bu işe yatırdığını söyledi. 

Mardin'in taklacı güvercinlerinin meşhur olduğunu dile getiren Sakızoğlu, şöyle konuştu:

"Burada takla atmayan kuş makbul değil. Güvercin merakımız Osmanlı'ya dayanıyor. Tarihi evlerimizin kapılarının üzerinde dahi güvercin resmi bulunur. Meraklıları kaliteli güvercinlerini kesinlikle satmaz. Malatya'nın kayısısı gibi bizim de güvercinimiz meşhur. Mardin denildiğinde akla güvercin gelir. Bu nedenle güvercinin tescilini istiyoruz. Mardin güvercininin ırkının kaybolmasını istemiyoruz."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Altın

  ,

  Malatya

  ,

  güvercin

  ,

  kuş

  ,

  Resmi

  ,

  kent

  ,

  genç

  ,

  koruma