"Medyanın İntihar Üzerine Etkisi" toplantısı

"Medyanın İntihar Üzerine Etkisi" toplantısı
"Medyanın İntihar Üzerine Etkisi" toplantısı
- Mardin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, intiharları önleme çalışmaları kapsamında "Medyanın İntihar Üzrine Etkisi" konulu toplantı düzenledi.

MARDİN (AA) - Mardin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, intiharları önleme çalışmaları kapsamında "Medyanın İntihar Üzrine Etkisi" konulu toplantı düzenledi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde düzenlenen toplnatıda, Mardin'de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda,  intihar haberleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duruldu.

Psikolog Birgül Şahin, yaptığı sunumda, intihar vakalarına medyada ne kadar çok yer verilirse, intihar oranın da o derecede artabileceğini, intiharın asla tek bir etken ya da olayın bir sonucu olmadığını belirtti.

İntihar haberlerinin ilk sayfalarda değil iç sayfalarda küçük puntolarla resimsiz yer alması gerektiğini dile getiren Şahin, "Örneğin kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldüğünü aktarmak zararlı olmayabilir. Fakat intihar eyleminin tamamına erdirilmesinde kullanılan mekanizma ve yöntemleri ayrıntılarını vermek risk altındakilerin intihara eğilimli davranışlarının harekete geçmesini kolaylaştırabilir" dedi.

"Haberin akışında intiharda kullanılan yönteme ilişkin detayların açıklanmaması gerekir" diyen Şahin, özellikle risk göstergeleri veya uyarı niteliğindeki davranışların duyurulmaması ve sorunları olan kişi için intihara alternatif çözümlere vurgu yapılarak, intihar yöntemlerinin teknik ayrıntılarının tarif edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Şahin, "Haberde intiharla ilgili kamuoyuna açık tartışmalarda ürkütücü ayrıntıların ele alınmasını sınırlandırarak özellikle 15-24 yaş arasındaki kişilerin zihinlerini intiharla meşgul olmasını için sansasyonel durumlarda mümkün olduğunca intiharı sergileyen durumlardan uzak durulması noktasında gayret sarf edilmesi gerekir" dedi.

Basın mensuplarının görüşlerine de yer verilen toplantıda, haberin çarpıcılığını azaltmaya ve intiharla ilgili dramatik fotoğrafların kullanılması etkili bir rol oynayabileceği için bu ve benzeri detaylara dikkat edilmesine vurgu yapıldı.

 Toplantıya, Mardin İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Özlem Akman Yazgan, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Kontrol Birimi Şube Müdürü Bilal Kantaş, Psikolog Birgül Şahin, Psikolog Esra Fidan, Sosyolog Esra Öz ve Mardin'de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.