Midyat'ta matematik olimpiyatı

Midyat'ta matematik olimpiyatı
Midyat'ta matematik olimpiyatı
- Mardin'in Midyat ilçesinde Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise ve ortaokullar arası matematik olimpiyatı gerçekleştirildi.

MARDİN (AA) - Mardin'in Midyat ilçesinde Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise ve ortaokullar arası matematik olimpiyatı gerçekleştirildi.

Midyat Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen matematik olimpiyatlarında, liselerde Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olurken, ortaokullar arasında 75. Yıl İMKB Ortaokulu birinci oldu. 

Matematik olimpiyatı finalinde konuşna Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, "Bu tip organizasyonların yapılması için her türlü katkıyı vermeye hazırız. Bu cesareti ve öz veriyi öğretmen arkadaşlarımızda görmek istiyoruz ve gördük. Herkese tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Midyat İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay ise, matematik olimpiyatlarını gerçekleştirme nedenlerinin öğrenciler arasındaki matematiği başaramama korkusunu yenmeyi sağlamak olduğunu söyledi.

Yarışan tüm öğrencilerin gayet başarılı olduğunu gördüklerini dile getiren Altay, şöyle konuştu:

"Başa baş geçen bir yarışma oldu. Bu bizi çok memnun etti. Matematik başarılamayacak bir ders değildir. Sadece öğrencilere sevdirilmesi gereken bir derstir. Bir eksiklik olduğunu keşfettik. Bu eksikleri gidermek için uğraştık ve başardık. Burda birinci olan okullarımızın ilde de başarılı olacaklarına inancım tamdır."

Matematik öğretmenleri zümreleri tarafından hazırlanan 20 sorunun sorulduğu yarışma heyecanlı ve çekişmeli geçti.

Liseler arasındaki yarışmada Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olurken, 75. Yıl İMKB Anadolu Lisesi ikinci oldu.

Midyat merkez ve köylerden yarışmaya katılan 32 ortaokul arasında yapılan yarışmada 75. Yıl İMKB Ortaokulu birinci olurken, Atatürk ve Mehmet Nezih Erdem ortaokulları ikinciliği paylaştı.

Dereceye giren okullara ödülleri Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve Midyat İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay verdi. Birincilere yarım altın, ikincilere çeyrek altın verildi.

Yarışmanın birincisi olan okullar, 22 Mayısta Mardin'de yapılacak liseler arası Matematik Olimpiyatlarında Midyat'ı temsil etmeye hak kazandığı bildirildi.