Midyat'ta terör örgütü PKK'ya tepki

Midyat'ta terör örgütü PKK'ya tepki
Midyat'ta terör örgütü PKK'ya tepki
- "Teröre lanet" yürüyüşü yapan Midyatlılar, şehit polis memuru Sercan için gıyabi cenaze namazı kıldı

MARDİN (AA) - Mardin'in Midyat ilçesinde bir grup vatandaş, terör örgütü PKK mensuplarınca bir polisin şehit edildiği, bir polisin de ağır yaralandığı hain saldırıya tepki gösterirken, ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla "teröre lanet" yürüyüşü yaptı.

İlçe halkı, polis memuru Abdullah Ümit Sercan'ın şehit edildiği terör saldırısına tepki gösterdi. Tepkisini dile getirmek isteyen bir grup vatandaş, Estel Mahallesi'nde toplanarak, ellerinde Türk bayrakları ve teröre tepki cümlelerinin yazılı olduğu pankartlarla saldırının gerçekleştirildiği sokağa yürüdü. Bu sırada, gruba destek veren bazı vatandaşların evlerine ve yerlerine Türk bayrağı astığı görüldü.

Saldırının düzenlendiği alanda bir dakikalık saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı söyleyen grup, "şehitler ölmez vatan bölünmez", "polise kalkan eller kırılsın", "vatan sana canım feda" ve "kahrolsun PKK" sloganları attı.

Zaman zaman tekbir getiren grup, şehit Sercan için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Abdülhakim Dündar adlı vatandaş, grup adına yaptığı açıklamada, "Bizler millet olarak, vatanını seven insanlar olarak, buranın bir çocuğu olarak birlik olmalıyız, dirlik olmalıyız, tek vücut olmalıyız. Haince, hunharca, kalleşçe, adice, arkasından vurulan şehidimizi anmak zorundayız. Bizim bizden başka kimsemiz yoktur. Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek ülke " ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından gruptakiler, Nusaybin yolu üzerindeki emniyet müdürlüğü önüne yürüdü. Burada da terör örgütü PKK aleyhine slogan atan vatandaşlar, taşıdıkları Türk bayrağını polislere teslim edip, başsağlığı diledi.

Dün gece devriye görevi yaparken şüpheli bir aracı durdurmak isteyen ekibe, araçtan bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu polis memuru Abdullah Ümit Sercan'ın ağır yaralanmış, Sercan, Midyat Devlet Hastanesi'ndeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.