Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
- AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu: "Bu seçimlerde Türkiye Kürtleri, Kandil'den yönetilmeyi reddettiler. HDP'nin de bunu da çok iyi bilmesi gerekiyor" - "Çözüm Süreci bizim için artık sadece, HDP ve başkalarının muhataplığı üzerinden yürüyen bir seçim değildir"

MARDİN (AA) - AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin resmi olmayan sonuçlarına ilişkin, "Bu seçimlerde Türkiye Kürtleri, Kandil'den yönetilmeyi reddettiler.  HDP'nin de bunu da çok iyi bilmesi gerekiyor" dedi.

AK Parti İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Miroğlu,  seçimde Kürt seçmenlerin "Sen artık Türkiye Kürtlerini Kandil'den yönetemezsin. Beni yönetmek isteyen bir güç olarak senin benimle Ankara'nın arasına açmaya hakkın yok" dediğini ifade etti.

HDP'nin önünde iki yol olduğunu aktaran Miroğlu, ya PKK'nın önüne koyduğu maceralara "Evet" diyeceğini ya da Türkiye'de Çözüm Süreci'ni destekleyen ve hatta AK Parti'nin yeni anayasa vaadine destek veren bir parti olacağını bildirdi.

Türkiye'de yaşayan her vatandaşın Çözüm Süreci muhatabı olduğunu aktaran Miroğlu, şöyle konuştu:

"Biz 'Çözüm Süreci' dediğimiz zaman aklımıza iki şey getiriyoruz. Birincisi terör ve PKK'nın silahsızlandırılmasıdır. Eğer PKK ve HDP bir silahsızlanmayı kabul ediyorsa biz bu anlamda bir diyaloga girmeye hazırız. Bizim derdimiz, Türkiye'de terörizmin ve silahlı bütün meselelerin tarihe karışmasıdır.  Çözüm Süreci bizim için artık sadece, HDP ve başkalarının muhataplığı üzerinden yürüyen bir seçim değildir. 

"PKK, Türkiye'yi terk etme kararı verirse hiç kimsenin burnu kanamadan, bu geri çekilmenin sağlanması için hükümetimiz üstüne düşen görevi yapacaktır" diyen Miroğlu, "Bu seçimlerde Türkiye Kürtleri, Kandil'den yönetilmeyi reddettiler.  HDP'nin de bunu da çok iyi bilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Miroğlu, partisinin bazı yerlerde seçim çalışması yapamadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Ahmet Türk, gelip burada bu demokratik hakkını kullanabiliyor. Ama biz Nusaybin'de doğru dürüst iki vatandaşımızın bile elini sıkamadık. Dolayısıyla kimse bize güvenlikten bahsetmesin. Doğu ve Güneydoğu'da bu güvensiz ortamı yaratan bizzat HDP'dir ve onun arkasındaki silahlı güçtür." 

Toplantıda Mardin Milletvekili seçilen Ceyda Bölünmez Çankırı ve İl Başkanı Mehmet Ali Dündar'da birer konuşma yaptı.