Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
- AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu: - "Çözüm Süreci, bizim için Doğu ve Güneydoğu ile yeniden siyasi ilişkilerimizi güçlendirme sürecidir. Çok şükür bu seçimlerde bunu da başardık"

MARDİN (AA) - AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, "Çözüm Süreci, bizim için Doğu ve Güneydoğu ile yeniden siyasi ilişkilerimizi güçlendirme sürecidir. Çok şükür bu seçimlerde bunu da başardık" dedi.

Miroğlu, AK Parti Kızıltepe ilçe Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, HDP'ye oy verenlerin bile HDP'nin PKK ile arasına mesafe koyması için çağrıda bulunduğunu ileri sürdü.

HDP'nin, PKK'ya rağmen bağımsız bir siyasete sahip olmasının mümkün olduğunu bildiren Miroğlu, ancak Çözüm Süreci'nde HDP'nin muhataplığının hakkını vermediğini kaydetti.

"Çözüm Süreci'ni de istismar ettiler. 12 ilçede demokratik özerklik ilan ettiler ama halk bunun arkasında durmadı" ifadelerini kullanan Miroğlu, şöyle devam etti:

"PKK fazla kamuoyunu oyalamadan bir silahsızlanma kongresi yapacak, silahlı güçlerini Türkiye toprakları dışına çıkarmayı kabul edecek ve KCK yapılanmasını tasfiye ettiğini ya da edeceğini ilan edecek. Ancak biz o saatten sonra HDP hatta İmralı üzerinden yeni bir diyaloğa geçmeyi kabul edebiliriz. Tek şartımız budur. Çözüm Süreci bizim için Doğu ve Güneydoğu ile yeniden siyasi ilişkilerimizi güçlendirme sürecidir. Çok şükür bu seçimlerde bunu da başardık." 

Orhan Miroğlu, sadece Türklerin bölünmekten korkmadığını Kürtlerin de bölünmekten korktuğunu belirterek, "Allah korusun yarın bir felaket ile karşılaşsak bizim Ortadoğu'da gideceğimiz sığınacağımız bir yerimizde yok, dolayısıyla tek vatanımız var o da Türkiye'dir" diye konuştu.