MTDF Başkanı Öter'den sağduyu ve kardeşlik çağrısı

MTDF Başkanı Öter'den sağduyu ve kardeşlik çağrısı
MTDF Başkanı Öter'den sağduyu ve kardeşlik çağrısı
- Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, genel seçim öncesinde sağduyu ve kardeşlik çağrısında bulundu.

MARDİN (AA) - Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, genel seçim öncesinde sağduyu ve kardeşlik çağrısında bulundu.

Öter, genel seçimlerin olaysız bir şekilde atlatılması için herkesin sağduyulu davranması gerektiğini, ülkenin geleceği için güven ve istikrarın çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye 'nin maddi manevi büyük bedeller ödediğini belirten Öter, 30 yıla aşkın yaşanan şiddet ortamı sonucu on binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini, vatandaşın umudunun kalmadığı bir dönemde başlatılan Çözüm Süreciyle son 3 yıldır yaşanan barış ve huzur ortamının, 7 Haziran seçimleri öncesi yerini gerilim ve endişeye bıraktığını kaydetti. 

"Türkiye, ırk, din ve dillerin zengin olduğu bir ülkedir. Önce bu zenginlikleri çok renklilik olarak kabul edip, başta siyasetçiler olmak üzere içimize sindirmemiz gerekir" diyen Öter, şöyle konuştu:

"İnsan hakları çerçevesinde düşünüp, ötekileştirmeden, hakları ihlal etmeden herkesin yaşam ve siyasi tercihine saygı gösterilmelidir. Seçim münasebetiyle pek çok siyasi ve taraftarların birbirini kırması sonucu istemediğimiz olaylar yaşanıyor, insanlarımız acı çekiyor. Seçim dolayısıyla yaşanmış ve yaşanacak can ve mal kayıpların tek sorumlusu meydanlarda küfürlü, tehditli konuşmalar yaparak halkı gerilime sokan tüm siyasi partilerdir. Hiçbir şekilde seçime müdahale edilmemesi ve oy kullanacak vatandaşlarımızın hür iradeleriyle oy kullanacağı bir ortam temennimizdir."

MTDF Başkanı Öter, Türkiye'deki tarafsız tüm sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak, barışa, demokrasiye ve kardeşlik hukukuna sahip çıkmaları gerektiğini, Türkiye'nin geleceğinin siyasetin çok çok üstünde olduğunu ifade etti.