Nusaybin'de çiftçilere anız yangını eğitimi

Nusaybin'de çiftçilere anız yangını eğitimi
Nusaybin'de çiftçilere anız yangını eğitimi
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, çiftçilere anız yangınlarını önleme ve müdahale eğitimi verdi

MARDİN (AA) - Nusaybin'de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince, çiftçilere yönelik anız yangınlarını önleme ve müdahale eğitimi verildi.

Tepeüstü Mahallesi İlkokulunda düzenlenen toplantıda, ziraat mühendisi Yılmaz Yıldırım, çiftçilere anız yangınları ve zararları hakkında bilgiler verdi.

Son bir haftada tarlalarda başlayan yangınların yüzlerce dönüm ekili araziyi etkilediğini ifade eden Yıldırım, çiftçinin bir yıllık emeklerinin dakikalar içerisinde heba olduğunu kaydetti.

Yasal olarak da anız yakmanın yasak olduğunu kaydeden Yıldırım, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 16 Ocak 2013 tarih ve 28530 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2013/1 nolu Tebliğ'inin, ı bendinde 'anız yakanlara her dekar için 33, 83 lira  idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır' maddesi bulunur" dedi.

Anız yakmanın maddi ve manevi olarak zararlı olduğunu belirten Yıldırım, bu tür yangınlar nedeni ile toprağın da büyük bir zarara uğradığını bildirdi.

Toplantının sonunda, anız yakmanın zararlarını anlatan sinevizyon gösterimi izletildi.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Ceza

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  Tarih

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  Resmi

  ,

  müdahale