Şanlıurfalı gençler Mardin'de

Şanlıurfalı gençler Mardin'de
Şanlıurfalı gençler Mardin'de
- Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan "Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz" projesi kapsamında Şanlıurfalı bir grup genç, Mardin'i gezme fırsatı buldu

MARDİN (AA) - Şanlıurfalı bir grup genç , Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan "Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz Projesi" kapsamında Mardin'in tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezlerinde eğitim gören 40 genç, Mardin'e günübirlik düzenlenen gezi kapsamında kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezme ve tanıma fırsatı buldu.

Gezinin ilk durağı olan tarihi Kasımiye Medresesi'ni inceleyen gençler, medresedeki camide ve çevrede temizlik çalışması yaptı.

Daha sonra Şeyh Çabuk olarak bilinen, Hz. Muhammed'in ulağı, sahabe Abdullah Enes El Cuheyni'yi ziyaret eden gençler, tarihi Kırklar Kilisesi'nde papaz Gabriel Akyüz'den ibadethanenin tarihi ve Süryaniler hakkında bilgi aldıktan sonra Mardin Müzesine geçti.

Müze ziyaretinin ardından Ulu Cami'yi ziyaret eden gençler, müezzin Abdullah Enez'den, Türkçe ve Kürtce ilahiler dinledi.

Grup sorumlusu İbrahim Halil Yıldız, yaptığı açıklamada, gençleri, tarih ve kültürlerini tanımaları yanı sıra, doğu ile batı kaynaşmasını sağlamak için Mardin'e getirdiklerini söyledi.

Yıldız, "Gençlerin, tarihi yerleri gezip görmesi ve Şanlıurfa'dan buraya gelip burada cami temizlemesi çok gurur verici bir olay" dedi.

Bu tür gezilerle Çözüm Sürecine büyük katkıda bulunmayı umduklarını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Doğu ve batının ve gençlerimizin birbirleriyle kaynaşması, Çözüm Sürecine katkıda bulunması amacıyla bu tür etkinlikler düzenleniyor. Memleketin huzurunu, barış ortamını sağlamak için, Çözüm Sürecini daha üst seviyede tutabilmek için bu tür etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Şehirler ve Kültürler Projesiyle böyle bir kapsama imza atmış oluyoruz. Şanlıurfa'dan 40 gencimiz geldi."

Geziye katılan gençlerden Mehmet Reşat Tilak da, bu tür gezilerin doğu-batı kardeşliğini arttırmasını temenni ettiklerini belirtti.

Tilak, "Herkese bu tür gezileri tavsiye ediyorum. Mardin tarih kokuyor. İnsanlar bir birlerinin kültürlerini tanıdıkları zaman ancak birbirleriyle kardeş olabilirler. Doğu-batı kardeşliği zaten uzun zamandır bunun için sürüyordu. Bunun için herkesin gelip görmesi lazım" şeklinde konuştu.

Muhammed Celal Tok ise, "Bu gezi, kültürümüzü tanımamıza iyi bir katkı sağladı. İnsanlar gördükçe birbirlerine olan sevgileri artıyor. Huzur ortamı, barış ortamı sağlıyor. Peygamber efendimizin sakalı şerifini hiç görmemiştim. Bu gezi, kültürümüzü tanımamıza iyi bir katkı sağladı. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na teşekkür ediyorum" dedi.

Şanlıurfalı gençler, çarşı gezisinden sonra Şanlıurfa'ya hareket etti.