"Savaşın sona erdiği gün bizim bayramımız olacak"

"Savaşın sona erdiği gün bizim bayramımız olacak"
"Savaşın sona erdiği gün bizim bayramımız olacak"
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve vatan hasreti çeken Suriyeli sığınmacılar, savaşın son bulması için dua ediyorlar - Suriyeli Emin: "Savaşın sona erdiği gün bizim bayramımız olacak" - Mıhyeddin: "Bizim için en büyük bayram memleketimize dönüşümüzdür"

MARDİN (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeliler, vatanlarından  uzakta bayram geçirmenin hüznünü yaşıyorlar.

Türkiye'ye geldikleri ilk günden bu yana büyük misafirperverlik gördüklerini vurgulayan Suriyeliler, her fırsatta kendilerine verilen destek için Türkiye'ye minnettar olduklarını dile getiriyorlar.

Mardin'in Kızıltepe ilçesine yerleşen Suriyelilerden yaklaşık 600'ü Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi'nde gündelik işçi olarak çalışarak ailelerinin geçimini sağlıyorlar.

Suriyeli Muhammed Emin, AA muhabirine, iç savaştan kaçan Suriyelilere Türkiye'nin zor zamanlarda destek olduğunu söyledi.

Suriyelilerin hayalinin ülkelerindeki iç savaşın son bulması olduğunu ifade eden Emin, "Savaşın sona erdiği gün bizim bayramımız olacak.  Suriye 'de halen yaşamaya devam eden 3 kardeşimden biri savaşta yaralandı" diye konuştu.

- "Savaşın sona ereceği hayaliyle yaşıyoruz"

Suriye'nin Haseki şehrinden geldiğini anlatan 4 çocuk babası İbrahim Mıhyeddin ise Türkiye'de gündelik işlerde çalışarak, ailesini geçindirdiğini kaydetti.

Ülkelerindeki karışıklığın son bulması halinde geri döneceklerini belirten Mıhyeddin, şunları söyledi:

"Savaşın sona ereceği hayaliyle yaşıyoruz. Bizim için en büyük bayram memleketimize dönüşümüzdür. Vatanımıza huzur ve barış gelmesini istiyoruz. Yıllardır çektiğimiz acı ve gözyaşı artık sona ermelidir. Bayramda çocukları savaşta olan aileleri ziyaret edip, sabır dileyeceğiz. 2 yakınımı savaşta kaybettim."

- "Bize sığınmışlar gidecekleri başka yer yok"

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter de Hububat Ticaret Merkezi'nde 600 Suriyeli işçiye iş imkanı sunulduğunu dile getirerek, "Misafiri baş tacı etmek geleneğimizin bir gereğidir. Bu insanlar bize sığınmışlar, gidecekleri başka yer yok. Hepsi geri dönmeyi arzuluyor. Çünkü hepsinin Suriye'de evleri, arazileri ve iş yerleri var" dedi.

 


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Çocuk

  ,