Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
- Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryani cemaati temsilcileri, PKK'lı teröristlerce Fatih Paşa Camii'ne düzenlenen saldırıyı kınadı

MARDİN (AA) ? Mardin'in Midyat ilçesindeki Süryani cemaati temsilcileri, PKK'lı teröristlerce Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ilk Osmanlı eseri Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'ne düzenlenen saldırıya tepki gösterdi.

Süryani Kiliseler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay, AA muhabirine, Fatih Paşa Camisi'nin Diyarbakır'daki önemli eserlerden biri olduğunu vurgulayarak, tarihi yapıların zarar görmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Saldırıya kınadıklarını ifade eden Nuay, "Dini mabetlere olan saldırılar kabul edilemez. Süryaniler olarak bunu kabul etmiyoruz" dedi.

- "Bu insanlık ayıbıdır, tarih katliamıdır"

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı ve Süryani Mor Barsom Kilisesi görevlisi Ayhan Gürkan ise Süryani toplumu olarak her türlü yıkıma karşı olduklarını kaydederek, ibadethanelere, insanlara ve doğaya yönelik her saldırıyı kınadıklarını vurguladı.

Mabetlere saldırı yapılmamasını isteyen Gürkan, şunları söyledi:

"Atalarımız binlerce yıldır bu kültürel mirasları bize teslim ettiler. Bu bizim için çok büyük bir yüktür. Çocuklarımıza ve torunlarımıza emanet etmemiz gereken eserler maalesef bugün yakılıyor, yıkılıyor, bombalanıyor. Bu insanlık ayıbıdır, tarih katliamıdır."