Suriyeli öğrencilerin karne heyecanı

Suriyeli öğrencilerin karne heyecanı
Suriyeli öğrencilerin karne heyecanı
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesine yerleşen Suriyeli 800 öğrenci, eğitim gördükleri okulda karne sevincini yaşadı - Kızıltepe Kaymakamı Ermiş, para ödülü verdikleri en başarılı 50 öğrenci için bu yaz İstanbul gezisi düzenleyeceklerini belirtti

MARDİN (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak  Türkiye 'ye sığınan ve Kızıltepe ilçesinde misafir edilen Suriyeli öğrenciler eğitim öğretim gördükleri okullarında karne sevincini yaşadı.

Tepebaşı Mahallesi'nde 3 Türk, 22'si Suriyeli 25 öğretmenin görev yaptığı Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okulda tören düzenlendi.

Törene katılan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, öğrencilere karnelerini dağıttı, Suriyeli en başarılı 50 öğrenciye 100'er lira para ödülü verdi.

Suriyeli ailelere de temizlik paketi hediye eden Ermiş, yaptığı konuşmada, ilçedeki en başarılı Suriyeli 50 öğrenci için bu yaz İstanbul gezisi düzenleyeceklerini söyledi.

Ermiş, Suriyelilerin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Öğretmen ve okul idarecilerinden en büyük isteğimiz okuldaki öğrencilerin çok başarılı olmasıdır. Bunun da haberini aldım. Bu okulumuzun Suriye'deki okullardaki başarı ortalamasının da üstünde olduğu belirtildi. Bu bizi ayrıca gururlandırdı" diye konuştu.

Suriyeli öğrencilere pozitif ayırımcılık yaptıklarına işaret eden Ermiş, başarılı öğrencileri kutladığını ifade etti.

Okul müdürü Hasan Halid de Arapça ve Kürtçe olarak, kendilerine sunulan imkanlardan dolayı devlet yetkililerine ve Kızıltepe Kaymakamlığına teşekkür etti.

Törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sabahattin Genç ile veliler de katıldı.