Yurtdışında yaşayan Süryani çocuklar ata topraklarında

Yurtdışında yaşayan Süryani çocuklar ata topraklarında
Yurtdışında yaşayan Süryani çocuklar ata topraklarında
- Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca "Gençlik Köprüleri Projesi" kapsamında, yurt dışına göç eden Süryani ailelere mensup 40 çocuk Midyat'a getirildi

MARDİN (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca yurt dışına göç eden Süryani ailelerin çocukları, ata topraklarını tanımaları için başlatılan proje kapsamında Mardin'in Midyat ilçesine getirildi.

"Gençlik Köprüleri Projesi" çerçevesinde Midyat'a getirilen 40 Süryani çocuk , Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül'ün eşliğinde, Mor Gabriel Manastırı ve Metropolit Samuel Aktaş'ı ziyaret etti.

Bülbül, projeyle, ülkeden göç eden Süryani ailelerin çocuklarının, Türkiye 'deki geleneklerini ve Türkçe'yi unutmamalarını, kendi tarih, kültür ve medeniyetlerini yakından tanımalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Avrupa 'daki Türk sivil toplum örgütlerinin önemine değinen Bülbül, şunları kaydetti:

"Bu projeyi Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle yapıyoruz. Avrupa'daki bu örgütler, gençlerimiz için iyi bir kapı. Gençler, oradaki sivil toplum örgütlerinden koptukları zaman aslıda Türkiye'den kopuyorlar. O yüzden projeyi Avrupa'daki STK'lar üzerinden yapıyoruz ki, döndüklerinde o kuruluşlarla ilişkileri devam etsin."

Bülbül, geçen yıl proje kapsamında Türkiye'ye getirilen bin 500 çocuğun da aile büyüklerinin yaşadığı coğrafyayı görme imkanı bulduğunu bildirdi.

Şırnak'ın İdil ilçesinde dünyaya gelen ve ailesiyle İsviçre'ye yerleşen Nahrain Oezmen de hiç tereddüt etmeden projeyi kabul ederek Türkiye'ye geldiğini, anne ve babasının doğup büyüdüğü toprakları görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.