Zeynel Abidin Camisi aslına uygun hale getiriliyor

Zeynel Abidin Camisi aslına uygun hale getiriliyor
Zeynel Abidin Camisi aslına uygun hale getiriliyor
- "İnanç Parkı" projesiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Zeynel Abidin Camisi'nde restorasyon çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı - İlçe Müftüsü Aydil: "Türbemiz ve camimiz restorasyonla ilk yapıldığı günkü haline dönüştürülmüş oldu"

MARDİN (AA) - MEHMET ARİF ALTUNKAYNAK - Nusaybin'de, Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi Zeynel Abidin Camisi'ndeki restorasyon çalışmalarının büyük bölümünün tamamlandığı bildirildi.

Yüzyıllardır yan yana iki farklı inanışın mabetleri olan Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi'nin "İnanç Parkı" projesiyle yer aldığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nden kalıcı listeye girmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda 2 yıl önce başlatılan restorasyon çalışması sürüyor.

Zeynel Abidin Camisi'nin büyük bölümünde restorasyon çalışmaları tamamlanarak aslına uygun hale getirildi.

İlçe Müftüsü Seyit Ali Aydil, AA muhabirine, camideki restorasyonda sona gelindiğini, cami ve türbenin yapılış tarihi olan 1107-1108 yıllarındaki haline dönüştürüldüğünü söyledi.

Cami ve türbenin en kısa zamanda ibadete açılacağını kaydeden Aydil, Nusaybin'e çok güzel manevi atmosfere sahip tarihi eser kazandırıldığını belirtti.

Türbenin Hz. Hüseyin'in 13. kuşaktan torunlarından Zeynel Abidin ve onun kız kardeşi Sitti Zeynep'e ait olduğunu anlatan Aydil, şöyle dedi: 

"Türbe içerisinde bulunan Arapça bir kitabeden yapılış tarihinin Hicri 500'lü yıllara, Miladi olarak da 1107-1108 yıllarına tekabül ettiğini anlıyoruz. Siyasi olarak da Artukoğulları dönemine geliyor. Kaynaklara göre önce türbe sonra da mescit inşa edilmiş."

Zeynel Abidin Camisi'nin yanında bulunan Mor Yakup Kilisesi ile "İnanç Parkı" projesi kapsamında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını anımsatan Aydil, şunları söyledi:

"Türbemiz ve mescidimiz 2 yıl önce Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. 2 yıla yakındır bir zamandır yaklaşık 1,5 milyon lira masraf yapıldı. Eski haline getirilmesi için çok çaba sarf edildi. Türbemiz ve camimiz yapılan restorasyonla ilk yapıldığı günkü haline dönüştürülmüş oldu."