10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk Haftası

10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk Haftası
10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk Haftası
- Vali Çakacak: "Onun önderliği ile yönünü çağdaş uygarlığa çeviren Türkiye, yolundan sapmadan emin adımlarla geleceğe doğru yürümeye devam edecektir"

MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak,  "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Haftası" nedeniyle mesaj yayımladı. 

 Çakacak, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 77'nci yılında, saygı, sevgi ve şükranla andıklarını belirtti. 

Atatürk'ün, Türk milletini, yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden daha güçlü ve saygın bir şekilde tarih sahnesine yeniden çıkardığını vurgulayan Çakacak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla tarihin en kapsamlı çağdaşlaşma hareketinin başlatıldığını kaydetti. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye'nin kurtuluşu ve çağdaşlaşmasında oynadığı rolün tarihin akışına yön verecek büyüklükte olduğunu ifade eden Çakacak, şöyle devam etti:

"Atatürk, ileri görüşlü devlet adamlığı ile milletimize olduğu kadar mazlum milletlere de örnek olması bakımından insanlığa da mal olmuştur. O, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır. Türk milletinin kurtarıcısı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, eşsiz devlet adamı ve büyük komutan Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. Onun önderliği ile yönünü çağdaş uygarlığa çeviren Türkiye, yolundan sapmadan emin adımlarla geleceğe doğru yürümeye devam edecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Büyük eserim' dediği, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti altında milletimiz birlik içinde özgür ve müreffeh olarak ilelebet yaşayacaktır."