10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
MERSİN (AA) - Mersin'de bazı milletvekilleri ve belediye başkanları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.AK Parti Mersin...

MERSİN (AA) - Mersin'de bazı milletvekilleri ve belediye başkanları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, yayımladığı mesajında, sağlıklı bir toplumun oluşması ve devamlılığını koruyabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan birinin bağımsız ve tarafsız bir basın olduğunu belirtti.

Bilginin geniş toplum kesimlerine ulaşması için kullanılan en etkin vasıtanın basın olduğunu ifade eden Uzun, mesajında şunları kaydetti:

"Küreselleşen dünyada bilginin artık sınır tanımaz bir hale gelmesi, yerel haberlerin dahi saniyeler içerisinde dünyanın her yanından takip edilebilir hale gelmesi gazetecilik mesleğinin muhtevasını ciddi anlamda etkilemiş ve önemini arttırmıştır. Teknolojik gelişmeler basının fedakar çalışanlarının etkinliğini ve bir o kadar da iş yükünü artırırken, toplumun gelişmesi yönündeki rolünü de belirginleştirmiştir. Haberin bulunması ve kamuoyuna taşınması, halkın daha kaliteli ve daha yaygın hizmet alması gibi kutsal bir amaca da hizmet etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle kutsal bir görev ifa eden değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Türk basınının objektif olabilmeyi en üstün bir ideal olarak gördüğü müddetçe, kamuoyundan güç almaya devam edeceğini belirtti.

Basın mensuplarının demokrasiye ve halka başarıyla hizmet vermeye devam edebilmeleri için, basın özgürlüğünün daha ileri bir düzeyde düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Kocamaz, şu ifadelere yer verdi:

"Demokrasiyle yönetilen ülkelerde toplumsal denetimde bulunmak, yapıcı eleştiriler yöneltmek ve halkın gerçekleri öğrenme hakkının savunuculuğunu yapmak gibi asli görevleri olan basının en önemli işlevlerinden birisinin de vatandaşın doğru ve objektif bir şekilde hazırlanmış haber almasını sağlamaktır. Özellikle yerel basının içerisinde bulunduğu sorunlar için gerek merkezi hükümete gerekse de yerel yönetimlere çok önemli görevler düşüyor. Bu sıkıntıların aşılması için gereken tüm desteğe hazırız. "

 -Toroslar Belediye Başkanı Tuna,

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise özgür basının demokrasinin vavgeçilmezi olduğunu belirtti.

Türk basınının her zaman ve her yerde doğru haber vererek, objektif davranarak görevini yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Tuna, şunları kaydetti:

"Basınımızın gelişimini sürdürebilmesi, evrensel ölçütlerde çalışabilmesi ve kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi, basın çalışanlarının çalışma şartlarıyla yakından ilgilidir. Basın çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri hayat şartlarına ve çalışma ortamlarına kavuşturulmasının onları daha da güçlü kılacağı aşikardır. Basınımız, tarihin her döneminde halkımızın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini bütün olumsuzluklara rağmen en iyi şekilde yapmaya çalışmaktadır. Tüm basın emekçilerini saygıyla anarken, çalışan tüm gazetecilerimizin gününü en içten dileklerimle kutluyor, başarıları çalışmalarının devamını diliyorum."