53. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı

53. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı
53. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı
MERSİN (AA) - Mersin'in Mut ilçesinde 53. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı.Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin...

MERSİN (AA) - Mersin'in Mut ilçesinde 53. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda yapılan açılış töreninde, çiftçinin çok büyük fedakarlıklarla ürettiği ürünlerinin tam karşılığını alamadığını belirtti.

Ürünlerin değerlendirilmesi için herkesin sorumluluk üslenmesi gerektiğini ifade eden Kocamaz, festivalin hayırlı olmasını diledi.

 Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz de Mut'un tarımsal üretim noktasında kayısı, erik, incir ve zeytinle marka olduğunu vurgulayarak, "Mut tarım ve turizmin yanında organize sanayi çalışmalarıyla yakında adından söz ettirecektir. Mut ilerleyen yıllarda ülkemizin ve Mersin'in parlayan yıldızı olacaktır" dedi.

 Belediye Başkanı Nebi Yılmaz da ilçenin temel geçim kaynağının tarıma dayandığını belirterek, "İlçemizin temel geçim kaynağı kayısı, erik, zeytin ve hayvancılıkla sağlanmaktadır. Türkiye 'nin turfanda kayısısı ihtiyacının büyük bölümü Mut tarafından karşılanıyor" dedi.

İlçede 55 bin dekar arazide kayısı üretimi yapıldığını bildiren Yılmaz, ürünlerin yüzde 30'unun ihracata gönderildiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından gerçekleşen etkinliklerden kayısı yeme yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Açılış töreni dilek havuzuna kayısı dökülmesiyle sona erdi.

Törene Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, çeşitli partilerden milletvekili adayları ile çok sayıda davetli katıldı.

Festival, sportif ve sanatsal etkinliklerle devam edecek.