8 yılda 9 kez seçilip, Mersin'e ilkleri yaşattı

8 yılda 9 kez seçilip, Mersin'e ilkleri yaşattı
8 yılda 9 kez seçilip, Mersin'e ilkleri yaşattı
- Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Mersin İdmanyurdu'nun istifa eden kulüp başkanı Ali Kahramanlı, son 8 yılda yapılan 9 kongrede üst üste seçildi - Spor Toto 2. Lig'de teslim aldığı takımı 28 yıl sonra yeniden Süper Lig'e taşıyan Kahramanlı, son dönemlerde maddi sorunlar nedeniyle sıkıntılı günler geçirince görevini bıraktı - Kahramanlı: "Kan değişimi faydalı olur diye düşünüyorum"

MERSİN (AA) - Mersin İdmanyurdu'nda maddi sorunlar nedeniyle istifasını sunan başkan Ali Kahramanlı, son 8 yılda 9 kez başkan seçilip, Spor Toto 2. Lig'de teslim aldığı takımı 28 yıl sonra yeniden Süper Lig'e çıkararak kulüp tarihine adını yazdırdı.

Eski başkanlardan Hüseyin Çalışkan'ın görevinden ayrılmasından sonra 24 Eylül 2008 tarihinde Mersin ekibine başkan seçilen Kahramanlı, kırmızı-lacivertlilerde unutulmaz günler yaşadı.

Kahramanlı başkanlık koltuğuna oturduğunda 2. Lig'de mücadele eden Mersin temsilcisi, 2008-2009 sezonunda 1. Lig'e yükselme başarısını gösterdi. Mersin İdmanyurdu, 28 yılın ardından 2010-2011 sezonunu şampiyon tamamlayarak, Spor Toto Süper Lig'e yükseldi.

Kırmızı-lacivertli ekip, 2011-2012 sezonunda 42 puanla ligi 13. sırada tamamladı. Bir sonraki yıl ise istediği sonuçları alamayan Mersin temsilcisi, 2012-2013 sezonundan 22 puanla sıralamada sonuncu olarak lige veda etti.

Bu sefer arayı uzatmayan Mersin İdmanyurdu, 2013-2014 sezonunda da play-off maçları sonucunda tekrar Süper Lig'e döndü.

Geçen sezon ise Rıza Çalımbay'ın teknik direktörlüğünde tarihinin en başarılı dönemini geçiren Mersin ekibi, 13 galibiyet, 8 beraberlik, 13 mağlubiyet ve topladığı 47 puanla ligi 7. sırada tamamladı. Mersin İdmanyurdu geçen sezon attığı 54 golle de lig tarihindeki en çok gol sayısına ulaşmış oldu.

Son 8 yılda yapılan olağan ve olağanüstü kongrelerde 9 kez seçilen Ali Kahramanlı başkanlığında Mersin İdmanyurdu, 2. Lig'de 1, PTT 1. Lig'de ise 2 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

 

- Transfer yasağı ve maddi sorunlar zorladı

 

FIFA'nın, eski kalecisi David Bicik'in alacakları nedeniyle Mersin İdmanyurdu Kulübü'ne getirdiği iki dönem transfer yasağı Kahramanlı yönetiminin işini oldukça zorlaştırdı. Geçen sezon devre arasında ve bu yıl başında takıma takviye yapılamaması Mersin İdmanyurdu'nu sıkıntıya soktu.

Bu sezona Mesut Bakkal yönetiminde başlayan, Bakkal'ın istifasının ardından Bülent Korkmaz'la anlaşan Mersin temsilcisi, kan değişikliklerine rağmen istediği sonuçları alamayınca 14. haftayı topladığı 10 puanla 17. sırada geçti.

Mersin İdmanyurdu'nun uzun zamandır gündemde olan maddi sorunları ise 12. haftada oynanan Fenerbahçe maçı öncesinde iyice gün yüzüne çıktı. Oyuncuların maaşlarını dahi ödeyemeyen kulüpte, Ali Kahramanlı zor günler geçirdi.

Kaynak arayışında olan Kahramanlı, sonuç alamayınca görevi bırakma kararı alıp, istifa dilekçesini yönetim kuruluna sundu.

Mersin İdmanyurdu'nda şu an Kahramanlı'nın istifasının yönetim kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor.

 

- "Kan değişimi faydalı olur"

 

Ali Kahramanlı, yaptığı açıklamada, içinde bulundukları sıkıntılı süreci çoğu kez dile getirdiklerini anımsatarak, çözüm arayışlarına rağmen bir sonuç elde edemediklerini kaydetti. 

Son 8 yılını Mersin İdmanyurdu'na adadığını vurgulayan Kahramanlı, "Sorunları ve sıkıntıları aşmak için büyük çaba sarf ettik ancak çözüm bulamadık. Üzülerek de olsa bu kararı almak durumunda kaldım. Kan değişimi faydalı olur diye düşünüyorum. Ben her zaman Mersin İdmanyurdu'nun hizmetindeyim. Umarım süreç içinde sorunlar çözülür. Herkesi bu takıma destek olmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.