ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Friedman Mersin'de

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Friedman Mersin'de
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Friedman Mersin'de
-Friedman, HDP Mersin İl Başkanlığını ziyaret etti

MERSİN (AA) - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin Friedman, HDP Mersin İl Başkanlığını ziyaret etti.

Friedman, ziyarette yaptığı konuşmada, AK Parti , CHP , MHP ve HDP'li yetkilileri dinlemek ve seçimlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak amacıyla Mersin'e geldiğini söyledi.

 HDP Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat da ziyaretinden dolayı Friedman'a teşekkür ederek, süreci yakından izlemelerinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. 

Partilerini seçim dışı bırakmak için bazı eylem ve etkinliklerin yapıldığını savunan Günbat, ilerleyen süreçte daha ciddi saldırıların da gelişebileceğini düşündüklerini ifade etti. Günbat, bu konularla ilgili de konuşmak istediklerini kaydetti. 

Friedman da demokratik toplumda bir kampanya için şiddete yer olmadığını dile getirerek, "ABD Büyükelçiliği açısından da biz burada gerçekten çok adil, dürüst bir seçimin olmasını istiyoruz" dedi.

Günbat da şiddet ortamından her zaman uzak kalacaklarını kamuoyuyla paylaştıklarını, binalarındaki patlamaların ardından da sağduyulu davrandıklarını belirtti. 

Basına kapalı devam eden görüşmenin ardından Günbat, Friedman'a 18 Mayıs'ta patlamanın meydana geldiği yeri gezdirerek, bilgi verdi.

Bu arada, CHP Mersin İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Friedman'ın CHP İl Seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret ettiği bildirildi.